по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy v oblasti těžebních technologií jednaly o dodávkách na perspektivní trh Kazachstánu

Těžební průmysl Kazachstánu je jedním z nejperspektivnějších odvětví pro působení českých firem. V této souvislosti zorganizovala zahraniční kancelář CzechTrade Almaty ve dnech 24. - 28. 5. 2021 oborovou misi českých dodavatelů technologií pro povrchové dobývání do Kazachstánu. Osm českých firem se zúčastnilo jednání v deseti nejvýznamnějších těžařských společnostech Kazachstánu zabývajících se těžbou nerostných surovin povrchovým způsobem ve městech Almaty, Nur-Sultan, Žambylské, Karagandinské a Pavlodarské oblasti. České firmy vyjádřily spokojenost s průběhem mise, kterou využily k posunutí svých rozjednaných projektů a získání nových kontraktů. Akce proběhla za podpory Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu včetně účasti velvyslance a ekonomických diplomatů na jednáních.

Kazachstán disponuje obrovskými zásobami nerostných surovin všeho druhu a zároveň má potřebu modernizovat a rozšiřovat stávající těžební infrastrukturu. To vytváří předpoklady pro úspěšné aktivity českých exportérů v Kazachstánu, které postupně přecházejí na hlubší formu spolupráce s partnery ve formě částečné lokalizace, což usnadňuje cestu jejich výrobkům na trhy Eurasijské unie.

S cílem podpory podobných záměrů i nových projektů českých firem byla zahraniční kanceláři CzechTrade Almaty uspořádana mise českých firem dodavatelů technologií pro povrchové dobývání. Mise se zúčastnilo 7 českých firem: Ostroj a.s., T-Machinery a.s., Delauda, Pulsar Expo s.r.o., Mivalt s.r.o., Austin Detonator s.r.o. a INCO engineering s.r.o. Dalších 6 firem bylo v průběhu jednání prezentováno v katalogové formě. Přítomen byl též zástupce České exportní banky. V rámci mise se uskutečnilo deset samostatných jednání na nejvýznamnějších těžařských a projektových společnostech Kazachstánu. Tématem jednání byla prezentace českých dobývacích technologií, souvisejících projekčních služeb a zařízení usnadňujících práci ve ztížených podmínkách.

Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu misi poskytlo podporu ve formě oslovení místních partnerů, zprostředkování povolení ke vstupu českých firem do země a osobní účastí velvyslance Rudolfa Hykla a ekonomických diplomatů Luboše Jozy a Olgy Kalinové na jednáních.


Zpracovala: Olga Kalinová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

Galerie


Mise českých těžebních firem do Kazachstánu 2021 / Миссия чешских добывающих компаний в РК 2021