по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: @ ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koronavirus - opatření Kazachstánu v zahraničním obchodu k zásobování obyvatelstva

Kazachstán přijal, s cílem omezit šíření koronaviru a zajistit zásobování svého obyvatelstva nedostatkovým zbožím, několik opatření regulujících zahraniční obchod.

V prvé řadě, Kazachstán zakázal vývoz cukru, brambor, pohanky, řepy, cibule, mrkve, zelí a slunečnicového oleje. Na vývoz mouky a pšenice jsou zavedeny množstevní kvóty. Dále je zakázán vývoz respirátorů, ochranných brýlí, ochranných kostýmů včetně jednorázových, medicínských masek, masek s respirátory, plášťů a rukavic. Na druhé straně byla do 1. října 2020 snížena sazba DPH na 8 % u výroby a dovozu důležitých výrobků, jejichž seznam se postupně upravuje. Do konce roku 2020 jsou od spotřební daně osvobozeny paliva, určená na vývoz.

Pro účely mezinárodního obchodu zůstává otevřeno 22 hraničních přechodů, ostatní jsou zavřené. Pro dovoz potravin byly na hraničních přechodech zřízeny “zelené koridory”, kde jsou, při ponechání sanitárních opatření, vyloučeny celní a cenové kontroly. Přes zelené koridory se zásobují taktéž největší kazachstánská města – Nur-Sultan, Almaty, Šymkent, která jsou aktuálně zcela uzavřena z důvodu karantény. Nedostatek základního ani dovozního zboží v prodejních místech není pozorován. Jediné, co může ovlivnit cenu a množství dostupného zboží, je stále kolísající, vesměs klesající kurz Tenge, aktuálně na úrovni 448 KZT/USD. Pro nákladní dopravu jsou otevřené přechody: na hranicích s ČLR Nurly Žol a Dostyk; na hranicích s Uzbekistánem Kazygurt, Kaplanbek, B.Konysbeva, Atameken a Tažen; na hranicích s Turkmenistánem Temir baba; na hranicích s Ruskem Kairak, Žanažol, Karakoga, Šarbakty, Urlitobe, Kosak, Auyl, Ube, Žajsan, Alimbet, Syrym, Kurmangazy, Taskala a Žanibek.

Ze zákazu vstupu na území země jsou vyňaty posádky letadel a vlaků. Existuje výjimka také pro řidiče nákladních vozů, ovšem současně byl hlavním hygienikem Kazachstánu vydán zákaz vstupu šoférů přijíždějících z řady zemí, včetně všech států Schengenského prostoru, přičemž stačí pobyt v takovéto zemi během posledních 15 dní. Aplikace těchto rozhodnutí je aktuálně nejistá a vzhledem k místní realitě bude zřejmě záležet na posouzení individuálních pracovníků kazachstánské celní správy. V každém případě platí obecné omezení pohybu řidičů a posádek, kdy je povoleno opustit vozidlo pouze pro naplnění několika povolených cílů, čerpací stanice atd. S ohledem na dynamiku vývoje doporučujeme řidičům nákladních vozů dovážejícím, vyvážejícím nebo tranzitujícím přes území Kazachstánu, aby se před zahájením cesty informovaly na ZÚ Kazachstánu v Praze, nebo u obchodně-ekonomického úseku našeho velvyslanectví na e-mailu commerce_nur-sultan@mzv.cz.

 

Zpracoval Mgr. Luboš Joza
Ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu