по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mise kazachstánských podnikatelů na „Zemi živitelku“ vedla ke konkrétním kontraktům

Velvyslanectví ČR v Nur-Sultan zorganizovalo ve dnech 19. -23. srpna 2019 misi 13 kazachstánských zemědělských podnikatelů do ČR.  Hlavním bodem programu byla účast na výstavě Země živitelka a také návštěva 10 českých firem. Akce byla organizována jako projekt na podporu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR. Vedle toho, že mise přinesla konkrétní výsledky (např. další nákup českého skotu) a řadu projektů, které budou v nejbližší budoucnosti rozpracovány, je nutné zmínit, že akce vyvolala vysoký a upřímný zájem účastníků o ČR a možnosti rozšíření spolupráce.

V rámci mise navštívilo ČR ve dnech 19. – 23. srpna 2019 10 podnikatelů a 3 podnikatelky ze 7 regionů Kazachstánu, kteří projevili zájem o řadu oborů, např. o zemědělskou techniku, nákup krmiv, výstavbu plemenného centra, nákup plemenného skotu, ochranu rostlin, nákup hnojiv, technologie na zpracování mléka, digitalizaci v zemědělství, technologie pro farmy /stáje i pastviny/, technologie pro lisování olejů ze semen. Misi celou dobu doprovázeli ekonomický diplomat velvyslanectví Nur-Sultan Luboš Joza, pracovnice Ministerstva zemědělství ČR Ani Hakobjan a zemědělský specialista velvyslanectví Nur-Sultan Arťom Lukashov. V průběhu mise došlo k podpisu několika kontraktů a memorand, např. na další nákup plemenného skotu. Mise tak navázala na úspěch českého skotu v Kazachstánu, kterého bylo za leden až květen 2019 podle místních statistik dodáno 3320 ks.

Během mise se uskutečnily návštěvy 10 českých společností zabývajících se chovem skotu, výrobou techniky pro živočišnou i rostlinnou výrobu, krmiv a hnojiv (společnosti Bovimeister CZ, farma Bernartice, Farmtec a.s., Biopreparáty s.r.o., Farma Krásná Hora nad Vltavou, SMS CZ Rokycany, Strojírny Rožmitál, Bodit Tachov, Solubag a ISB Genetic). Den 22. 8. strávila delegace na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích (včetně účasti na slavnostním zahájení) a návštěvou na jednotlivých stáncích. Uskutečnilo se také setkání s ministrem zemědělství ČR Miroslavem Tomanem a jeho náměstkem Jiřím Šírem. Během posledního dne mise se na výstavě uskutečnil seminář, na kterém se kazachstánským podnikatelům prezentovala firma Farmet a Česká exportní banka.

 

Luboš Joza, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

Galerie


Mise na Zemi živitelku / Миссия на выставку Земля-кормилица