по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Praha hostila zasedání česko-kazachstánské Mezivládní komise pro hospodářskou spolupráci

Ve dnech 11.-12.11.2021 se v Praze uskutečnilo 11. zasedání Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci mezi ČR a Kazachstánem. Českou delegaci složenou ze zástupců řady ministerstev, vládních agentur a českých firem vedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu ČR Martina Tauberová. V čele dvacetičlenné kazachstánské delegace byl náměstek ministra obchodu a integrace Kajrat Torebajev. V rámci plenárního zasedání byla kromě závěrečného Protokolu podepsána řada memorand o spolupráci, zejména v oblasti dopravy.

Bilaterální mezivládní akce se zúčastnili představitelé českých ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy, financí, zemědělství, školství, sociálních věcí, životního prostředí a agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism. Z kazachstánské strany byli přítomni zástupci ministerstva průmyslu a infrastrukturního rozvoje, školství a vědy, energetiky, zdravotnictví, dále ekologie, geologie a přírodních zdrojů, informací a sociálního rozvoje a státních společností KazAtomProm, QazTrade a KazInvest. Součastí delegací byl též náměstek ministra průmyslu a infrastrukturního rozvoje Kazachstánu Ruslan Baimišev, náměstek ministra dopravy ČR Jan Sechter a velvyslanci obou zemí Rudolf Hykl a Marat Tazhin.

V rámci programu proběhlo jednání sektorových pracovních skupin a expertů, podnikatelský seminář zaměřený na představení obchodních a investičních možností spolupráce mezi ČR a Kazachstánem a plenární zasedání Komise. Doprovodný program zahrnoval návštěvu českých výrobních podniků kazachstánskými představiteli. Na závěr plenárního zasedání Komise bylo kromě závěrečného Protokolu podepsáno Memorandum o spolupráci v oblasti dopravy a dopravní infrastruktury mezi Ministerstvem dopravy ČR a Ministerstvem průmyslu a infrastrukturního rozvoje Kazachstánu a Memorandum o vzájemném porozumění a spolupráci mezi QazTrade a CzechTrade.

Důraz byl v průběhu jednání kladen zejména na spolupráci v oblasti obchodně-investiční, průmyslu vč. obrany, energetiky, zemědělství, dopravy a dopravní infrastruktury, školství, cestovního ruchu a další. Velký rozvoj česko-kazachstánských vztahů byl zaznamenán v oblasti letectví, ať už ve spojitosti s modernizací letounů L 39, školením kazachstánských civilních pilotů v ČR či podporou přímé linky. Byly akcentovány oblasti strojírenství, těžby, metalurgie, chemie a zemědělství vč. perspektivních projektů českých firem.

Poslední zasedání se uskutečnilo v listopadu 2019, od té doby proběhlo nastavení nové struktury Mezivládní komise, v rámci které došlo zejména ke změně gestora na kazachstánské straně na ministerstvo obchodu a integrace. Další, v pořadí již 12. zasedání, je plánováno na rok 2023 v Kazachstánu.

Galerie


11. zasedání CZ-KZ Mezivládní komise / 11-ое заседание МПК Чехия-Казахстан