по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šrotovné na traktory a kombajny v Kazachstánu

Vyhláškou Ministerstva životního prostředí, geologie a přírodních zdrojů byl v Kazachstánu od 1. 1. 2020 zaveden systém poplatků za uvedení na trh traktorů a kombajnů (vyrobených v zemi i dovezených) spojený s příspěvkem na nákup této zemědělské techniky domácí výroby v případě sešrotování staré techniky.

V kazachstánském zemědělství je 85 % traktorů z celkového počtu 147 tisíc kusů starších 10 let, u kombajnů se jedná o 68 % z celkem 38 tisíc kusů. S deklarovaným cílem podpořit modernizaci této techniky zavedl Kazachstán od začátku roku 2020 systém šrotovného. Poplatky při prodeji nové techniky se pohybují od 500 tisíc kazachstánských Tenge (KZT) do 11 milionů KZT, zejména podle výkonu motoru. Poplatky se hradí pouze za samotné traktory a kombajny, na přídavná zařízení nebudou uplatňovány.  

Poplatky nejsou příjmem státního rozpočtu, bude je spravovat soukromý operátor. Operátor bude následně vydávat kazachstánským zemědělcům při sešrotování starých strojů certifikáty, které znamenají příspěvek v rozsahu 1 – 2 milionů KZT na nákup nové techniky. Příspěvek je v současnosti poskytován pouze na nákup techniky vyrobené v Kazachstánu, zatím není ujasněno, jak bude realizován finanční příspěvek na nákup dovezené techniky.

Z placení poplatků při prodeji jsou vyňaté výrobky značek, uvedených v usnesení vlády Kazachstánu z roku 2014 o nejvýznamnějších technologiích potřebných v kazachstánském zemědělství, bez ohledu na výrobní portfolio daných firem. Ve vyhlášce je pro účely výjimek uveden následující výčet: CLAAS, Lemken (Německo), John Deere, AGCO, Case New Holland, Green Plain (USA), Codaf SRL, Same Deutz Fahr, Scarabelli Export S.R.L., Nettuno, Pedrotti s.p.a. (Itálie), Myrtech, Agrokonsultos Grupe, Bauer (ČR), Agro-Matadex. Animals. Farming. Stable Equipment, PRONAR (Polsko), Yanmar, Kubota (Japonsko), Kverneland (Norsko), Irrifrance (Francie), Sampo Rosenlew LTD (Finsko), Bourgault (Kanada).

Počítá se, že do poloviny roku 2020 se jedná o přechodné období, následně bude systém posouzen. U výjimek připadá do úvahy pouze buď zachování stávajícího seznamu, nebo zrušení výjimek jako celku.

 

Vypracoval Luboš Joza, ekonomický diplomat velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu