по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CD Impuls
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěch chovatelského družstva Impuls v oblasti dodávek genetického materiálu do Kazachstánu

Tažení českých zemědělských firem s cílem dobýt kazachstánský trh pokračuje. Tentokrát úspěch slaví Chovatelské družstvo Impuls, které v rámci výstavy KazAgro/KazFarm v Nur-Sultanu ve dnech 20.-22. října 2021, podpořené Velvyslanectvím ČR v Nur-Sultanu v rámci projektu ekonomické diplomacie MZV ČR ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR, podepsalo distribuční smlouvu s místním partnerem a předjednalo první kontrakt, včetně otevření franšízy milkSIM Kazakhstan, která bude zajišťovat služby a prodej inseminačních dávek býků českého strakatého plemene.

Rozvoj českého zemědělského exportu zaznamenal nebývalý růst v roce 2018, kdy kazachstánská strana povolila dovoz plemenného skotu do Kazachstánu. Od té doby bylo do Kazachstánu dodáno několik tisíc kusů českého skotu zejména plemene české strakaté (Simmental), se kterými jsou místní farmáři spokojeni s ohledem na jejich efektivitu a odolnost. Chov plemenných zvířat s sebou přináší větší nároky na management, zejména kvalitní krmiva, veterinární preparáty a časem též zajištění podmínek pro inseminaci a reprodukci skotu na místě. Právě genetický materiál se stal předmětem dohody chovatelského družstva Impuls, jež se šlechtěním českého strakatého skotu zabývá již 20 let, s kazachstánskou firmou. V rámci výstavy KazAgro/KazFarm, které se zúčastnili zástupci družstva Marek Bjelka a Michal Basovník, došlo k dohodě o založení franšízy a využití ochranné známky milkSIM Kazakhstan pro prémiový český strakatý skot a předjednání prvního kontraktu na dodávku Inseminačních dávek do konce roku 2021.

Chovatelské družstvo Impuls, jež je družstvem českých chovatelů českého strakatého skotu, se nezastavuje pouze na obchodní aktivitě, rovněž rozšiřuje filozofii produkce mléka a masa z jednoho plemene a plánuje ve spolupráci s dalšími partnery organizaci seminářů a předání know-how chovu kombinovaného plemene pro místní farmáře. Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu je připraveno tyto záměry podpořit v rámci existujících nástrojů proexportní podpory firem.
 

Olga Kalinová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu