по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpora podnikatelských a rozvojových projektů cílem cesty velvyslance do Biškeku a Issyk-Kulské oblasti Kyrgyzstánu

Program pracovní návštěvy velvyslance Rudolfa Hykla v Kyrgyzstánu ve dnech 13.-18.9.2021 zahrnoval jednání s představiteli státní správy a městských administrací, setkání se zástupci českých a kyrgyzských společností a podnikatelských asociací, přípravu mise českých ekologických technologií do Kyrgyzstánu, prohlídku dodaných českých zařízení očisty vody a obnovitelných zdrojů energie a monitoring projektů financovaných z české rozvojové pomoci. Velvyslance při jednáních v Biškeku a Issyk-Kulské oblasti doprovázela ekonomická diplomatka Olga Kalinová.

Setkání velvyslance Rudolfa Hykla s ministrem zemědělství, vodních zdrojů a regionální spolupráce Askarbekem Dzhanybekovem dne 14.9.2021 se týkalo možností bilaterální spolupráce v oblasti rozvoje živočišné výroby a plemenářství, zejména dodávek českého plemenného skotu a souvisejících technologií chovu do Kyrgyzstánu. Kyrgyzská strana informovala o několika prioritách rozvoje domácího zemědělství a souvisejících oblastí, mezi které patří vodní hospodářství a rozvoj regionů, organické zemědělství a potravinářství, digitalizace, potravinová bezpečnost, dovoz plemenného skotu, rostlinářství a podpora vývozu domácích surovin a organické produkce do EU. Česká republika do Kyrgyzstánu dodává též potravinářské technologie, z opačné strany je perspektivní import kyrgyzské ovčí vlny merino. Mezi další body diskuze patřil rozvoj rostlinářství vč. studijně-výzkumné spolupráce a možnosti lokalizace výroby české zemědělské techniky v Kyrgyzstánu. Jednání české delegace s ministrem byl přítomen zemědělský expert Ministerstva zemědělství ČR v Kazachstánu Artom Lukašov.

Podpora projektů českých firem v oblasti nakládání s vodou a modernizace městské infrastruktury se stala tématem jednání velvyslance Hykla s Aibekem Džunušalijevem, primátorem hlavního města Biškek, a též Ermatem Džumaevem, primátorem města Karakol, regionálního centra Issyk-Kulské oblasti, a Berdibekem  Imanbekovem, primátorem turistického střediska Čolpon Aty, ve dnech 15.-17.9.2021. V průběhu jednání byly prodiskutovány konkrétní možnosti zapojení českých firem vč. informace o chystaných tendrech do projektů očisty odpadních vod, malých vodních elektráren, řešení problémů městské dopravy, odstranění smogu a utilizace pevných odpadů. Byly zmíněny úspěšné projekty českých firem v regionu vč. příkladů komplexních řešení, které zástupce městských administrací zaujaly s ohledem na specifické potřeby Issyk-Kulského regionu, nacházejícího se v biosférické zóně. Kyrgyzská strana v této souvislosti uvítala plánovanou misi českých firem dodavatelů zelených technologií, která by měla proběhnout na jaře 2022 v Biškeku a v Issyk-Kulském regionu jakožto projekt ekonomické diplomacie. Další diskutovanými body spolupráce se stalo zemědělství a modernizace regionálního letiště v Karakolu.

V průběhu návštěvy se dále zástupci velvyslanectví setkali s náměstkem Oktiabrem Urmambetovem na Ministerstvu vnitra Kyrgyzstánu s cílem projednání možností spolupráce mezi státními správami obou zemí, dále s představiteli českých firem Khaanzaa a Owen Stitch Studios, vedením obchodní komory JIA, prohlédli dodané technologie očisty vody a obnovitelných zdrojů energie českých firem Regulus a Envipur provozované v dětském rekreačním zařízení Jetigen a uskutečnili závěrečný monitoring B2B projektu financovaného Českou rozvojovou agenturou. V průběhu návštěvy byl mj. předán nový konzulský patent honorárnímu konzulovi ČR v Biškeku a proběhlo setkání se zástupci krajanské komunity „Nazdar“, čemuž jsou věnovány samostatné články.

 

Olga Kalinová,
ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

Galerie


Cesta velvyslance do Kyrgyzstánu 2021 / Визит Посла в Кыргызстане 2021