по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kyrgyzstán: zákaz vstupu cizinců, nadále platí výjimečná situace v zemi

V Kyrgyzstánu nadále platí režim výjimečné situace a karanténa ve městech Biškek, Oš, v At-Bašinském okrese v Narynské oblasti a ve vesnici Kanyš Kyja v Čatkalském okrese v Džalalabadské oblasti.
Již dříve byl vydán zákaz s platností od 19. března 2020 pro vstup všech cizích státních příslušníků do Kyrgyzstánu. Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu situaci nadále sleduje.

V případě nouze mohou čeští občané kontaktovat Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu na telefonním čísle +7 7172 660472, linka 475 v pracovní době, příp. na telefonním čísle stálé služby velvyslanectví +7 702 214 4498, které je k dispozici 24 hodin denně.
 

V případě vzniku otázek ke koronaviru, kontaktujte na území Kyrgyzstánu linku národního štábu na tel. 0312 88-16-84 (též dostupné na 0312 88-18-53, 0312 88-18-50), pohotovostní linku Ministerstva zdravotnictví Kyrgyzstánu tel. 0312 32-32-02, nebo linku operativního štábu Ministerstva zdravotnictví Kyrgyzstánu tel. 0312 66-06-63, příp. též Honorární konzulát České republiky v Biškeku tel. +996 550 776 625.


V souvislosti s šířením koronavirové infekce zavedl Kyrgyzstán dne 17. března 2020 dočasný zákaz vstupu do země pro všechny cizí státní příslušníky s účinností od 19. března 2020. Cizinci, kteří se nacházejí na území Kyrgyzstánu, mohou zemi opustit. Vstup do Kyrgyzstánu bude povolen pouze vlastním občanům.

Toto opatření se netýká:

  • řidičů mezinárodní přepravy;
  • členů posádek letadel;
  • členů posádek vlaků a lokomotiv mezinárodních železničních spojů a kyrgyzských železnic;
  • akreditovaných diplomatických a konzulárních pracovníků;
  • akreditovaných pracovníků mezinárodních organizací a jejich rodinných příslušníků (po předchozím informování MZV Kyrgyzstánu);
  • cizinců – rodinných příslušníků Kyrgyzstánců;
  • cizinců majících povolení k pobytu.

Od 0:00 11. května 2020 skončil režim výjimečného stavu vyhlášený na některých územích Kyrgyzstánu, byl též plošně zrušen zákaz vycházení. Režim výjimečné situace však zůstává do neurčené doby nadále. Ve městech Biškek, Oš, v At-Bašinském okrese v Narynské oblasti a ve vesnici Kanyš Kyja v Čatkalském okrese v Džalalabadské oblasti byla zavedena karanténa. Omezení pro pohyb mezi oblastmi a pro vjezd/výjezd z Biškeku nadále platí. Pohyb osob je doporučen jen v odůvodněných případech, včetně potvrzení o důvodu cesty.

K 1. červnu 2020 byly obnoveny prakticky všechny typy činností v obchodní a sociální sféře při dodržování sanitárních opatření. Od 25. května 2020 byla obnovena městská hromadná doprava v Biškeku a Oši. V Biškeku od 25. května 2020 obnoví provoz trhy s oblečením, stravovací zařízení do 50 míst vč. zahrádek, divadla, muzea, výstavy, galerie, knihovny a další kulturní objekty, bazény, fitness centra a tělocvičny, avšak s vyloučením možnosti provozování kontaktních a kolektivních sportů. Od 1. června 2020 byla v Biškeku obnovena výroba a prodej spotřebního zboží a potravinářských výrobků, činnost v oblasti spotřebitelských služeb, auditorských a poradenských firem, reklamních agentur a turistických a rekreačních zařízení. Od 5. června 2020 budou otevřeny školky a vzdělávací centra. Zakázány zůstávají rodinné, smuteční, slavnostní, sportovní a jiné společenské akce, zavřené jsou foodcourty a kina v obchodních centrech, noční podniky, internetové a herní kluby, dětská hřiště.

Kyrgyzská vláda rozhodla s účinností od 20. března 2020 o omezení všech regulérních mezinárodních letů z Kyrgyzstánu do odvolání. Od 5. června 2020 dojde k obnovení vnitrostátní letecké dopravy v Kyrgyzstánu a meziměstské autobusové přepravy. Obnovení mezinárodní dopravy se plánuje  od 22. června 2020. Vjezd do hlavního města Biškek nadále zůstává omezen či nedoporučován.

Na základě rozhodnutí vlády Kyrgyzstánu ze dne 30. dubna 2020 mohou cizinci a osoby bez občanství , kteří se nacházejí na území Kyrgyzstánu na základě vízového nebo bezvízového režimu, vyjet ze země do 1. června 2020 bez potřeby zajištění výjezdních víz a registrace v místě pobytu.


Aktuální informace v ruštině o koronaviru a přijímaných opatřeních v Kyrgyzstánu naleznete na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Kyrgyzstánu.


Cestovní doporučení a varování vydávaná  vycházejí z informací, které má ZÚ ČR Nur-Sultan k dispozici ve chvíli zveřejnění a které jsou považovány za důvěryhodné. ZÚ  ČR Nur-Sultan  nemůže převzít záruku za správnost a úplnost informací, ani odpovědnost za případné škody. Krizové situace jsou často velmi nepřehledné a mohou se rychle měnit. 
Rozhodnutí o uskutečnění cesty je výhradní odpovědností každého jednotlivce či vysílající instituce
Odkazy na informační zdroje, právní předpisy apod. v zahraničí se vždy týkají pouze specifické situace a nejedná se o úplný výčet. Právní předpisy cizího státu se mohou kdykoli změnit bez informování ZÚ  ČR Nur-Sultan.  ZÚ ČR Nur-Sultan  proto doporučuje před cestou případně kontaktovat  diplomatickou nebo konzulární misi cílové země.
ZÚ ČR Nur-Sultan důrazně doporučuje dodržovat doporučení uvedená v cestovních a bezpečnostních pokynech a uzavřít odpovídající pojistné krytí.