по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky cestování občanů ČR do/z Kazachstánu

Níže uvádíme aktuální možnosti cestování občanů ČR do a z Kazachstánu.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Kazachstán notifikoval dne 4.května 2021 prodloužení pozastavení bezvízového styku s 57 státy včetně ČR do 31. prosince 2021. Turistická víza v současné době ZÚ Kazachstánu v Praze nevydává.

Od 3.11.2020 došlo  k úpravě možnosti překračovat státní hranici Kazachstánu pro cizince a jejich rodiny s pobytem v Kazachstánu a pro cizince rodinné příslušníky občana Kazachstánu - nyní mohou překračovat hranici  Kazachstánu pouze  1x za 90 dní. 

Rozhodnutí hlavního hygienika Kazachstánu č.65, které upravuje  Rozhodnutí hlavního hygienika č. 59 a č. 57, bylo dne 3.5.2021 upraveno Rozhodnutím č.17. Na základě této úpravy dále platí povinnost předložení negativního PCR testu  COVID-19 při překročení všech typů hraničních  přechodů tj. letištních, mořských, říčních, železničních a silničničních.  Všechny osoby musí podstoupit kontrolu teploty při vstupu na území Kazachstánu a vyplnit formulář.  Zároveň musí předložit negativní PCR test na COVID-19, který nesmí být starší než 72 hodin (od odběru vzorku) při překročení státní hranice Kazachstánu. Děti do 5 let věku PCR test nemusí předkládat v případě, že doprovázející osoby tento test předloží.
Povinnost předložení PCR  testu, který nesmí být starší 72 hodin, měření teploty a vyplnění příslušného formuláře platí i pro řidiče mezinárodní kamionové dopravy, bez ohledu na to,  zda se jedná o tranzit či nikoliv. Stejná  povinnost jako na řidiče se  vztahuje na osoby, které provádí říční a mořský transport nákladu. Na základě nařízení číslo č. 65 došlo k zásadní změně, výjimku z povinného předložení PCR testu již nemají diplomaté a pracovníci velvyslanectví a mezinárodních organizací. Nově se tato výjimka uplatní pro vládní delegace Republiky Kazachstán a letecké posádky.

 Bez předložení negativního PCR testu na COVID-19, nesmí cizinec vstoupit na území Kazachstánu. Pokud i přes existenci negativního testu na COVID-19 bude u cizince při vstupu na území Kazachstánu zjištěna zvýšená teplota, bude izolován na 2 dny a bude mu proveden test na COVID-19. V případě negativního výsledku testu bude propuštěn a informován o dalších možných projevech nemoci a potřebné součinnosti. V případě pozitivního výsledku testu na COVID-19 bude cizinec ponechán v karanténě ve zdravotnickém stacionáři.  

Od 3.5.2021 nemusí při vstupu do Kazachstánu předkládat negativní PCR test občané Kazachstánu a cizinci držitelé dlouhodobého pobytového titulu, kteří předloží dokument potvrzující jejich kompletní vakcinaci proti COVID-19 absolvovanou na území Kazachstánu. 

V současné době se neuplatňuje žádná výjimka při vstupu na území pro osoby s prokazatelně prodělaným onemocněním COVID-19. Zároveň zatím není požadována povinná elektronická registrace místa pobytu na území Kazachstánu před příletem.

POZOR - důležité upozornění

Povolení k vjezdu vydané kazašskou meziresortní komisí je standardně vydáváno jako 1-vstupové. Pokud je povolení vydáno na více vstupů, musí to být v textu explicitně uvedeno. Pokud v protokolu ze zasedání komise (přesněji řečeno v příloze k tomuto protokolu) není uvedeno, že se jedná o vícenásobný vstup, pak i přesto, že Vám bude na základě žádosti kazašského partnera vydáno kazašské vícevstupové vízum na dobu např. půl roku (setkáváme se s takovými případy),  pak Vám 2. vstup do země nebude umožněn (přestože je vízum platné a bylo vydáno na neomezený počet vstupů) a v případě příletu do Kazachstánu Vám bude odmítnut vstup do země s následnou deportací. Pro opakovaný vjezd do země za Vás v uvedeném případu musí kazašský partner znovu žádat meziresortní komisi o příslušný souhlas.


2. DOPRAVA:

V současné době funguje mezinárodní letecké spojení z Kazachstánu do těchto měst: Moskva, Frankfurt, Dubaj, Sharm El Sheikh, Istanbul, Minsk, Kyjev, Male. Do ČR se lze přepravit tranzitem přes Moskvu, Frankfurt, Istanbul, Kyjev.
 Městská autobusová doprava v hlavním městě funguje i o víkendech. MHD v největších městech Kazachstánu také funguje. Standardně funguje i autobusová a vlaková doprava, ale spojů je méně, než ve standardním režimu. 

Upozorňujeme, že pokud budete cestovat do ČR letem přes RF - v případě překročení 12 hodin délky pobytu na území RF bude cestující posuzován jako osoba přijíždějící z tzv. černé země tj. země s extrémním rizikem nákazy nikoliv jako osoba cestující z Kazachstánu.


3. OPATŘENÍ:

Karanténní opatření se v Kazachstánu zpřísňují/zmírňují v závislosti na barevné škále, která platí pro daný region/město. V červených regionech (např. hlavní město Nur-Sultan, Almaty atd.) se omezuje činnost obchodních center, provoz restaurací, sportovišť, naopak v zelených se povoluje provoz do té doby zakázaných služeb, např. bary, karaoke, kulečníky apod. Nadále platí zákaz pořádání hromadných akcí, výstav, fór a konferencí, též rodinných sešlostí. O víkendech je povolena činnost obchodních center, ve kterých se nacházejí vakcinační stanice. Našení roušek je povinné zejména ve vnitřních prostorech.
V Kazachstánu bylo první dávkou  k 28.4.2021 vakcinováno proti COVID-19 víc než 1 milion obyvatel. V Kazachstánu je postupně uváděna do provozu aplikace „Ashyk“, která označuje status klienta na základě výsledku PCR-testu, pokud je dispozici. Týká se vstupu na letiště, vlaková nádraží, do restaurací, spa salonů, kin, přepravních služeb, koncertních sálů apod.


4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální oficiální data o počtu nakažených v Kazachstánu a jednotlivých oblastech ZDE
Ministerstvo zdravotnictví Kazachstánu ZDE
Legislativní akty Kazachstánu ke COVID-19 (nařízení hlavní hygieničky apod.) ZDE

V souvislosti s rozšířením koronaviru v Kazachstánu je možno v případě nouze kontaktovat Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu na telefonním čísle +7 7172 986 828, linka 11 v pracovní době (pracovní dny od 8 do 16:30), příp. na telefonním čísle stálé služby velvyslanectví +7 702 214 4498, které je k dispozici 24 hodin denně.


5. NÁVRAT DO ČR

Kazachstán je zařazen  dle Seznamu Ministerstva zdravotnictví  mezi  země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 - barva tmavě červená.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do některých zemí s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví. 

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.


Aktuálně pro návrat do ČR platí povinnost mít před vstupem do země písemné potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty. Kontakty na místní instituce provádějící RT-PCR testy:

Hlavní město Nur-Sultan: Laboratoře Olymp (celostátní síť)
                                                        Prezidentská nemocnice v Nur-Sultanu
                                                        GrinLab laboratoř (poznámka: GrinLab laboratoř se nachází přímo na mezinárodním letišti Nur-Sultan v terminálu 2, levé křídlo, 1. poschodí)

                                   Almaty:   Laboratoře Invivo (celostátní síť)
                                                       Národní centrum expertíz 
                                                       Private clinic Almaty (poznámka: Private clinic Almaty realizuje testování na COVID-19 přímo na letišti v Almaty (2. patro, odletový terminál), a to 24h denně bez potřeby předchozí registrace. PCR-test – 11 500 KZT. Doba vydání testu 12-24 h od odevzdání analýzy. V případě odevzdání testu do 9:00, výsledek tentýž den do 18:00. Při odevzdání analýzy je nutné vyplnit kontaktní formulář. Telefon: +7-727-275-99-00 (call-center), +7-708-742-28-61 (kontakt na pracovníka laboratoře na letišti)

POZOR! Rozhodnutí soudu rušící povinnost předkládat PCR test při vstupu na území ČR v případě individuální dopravy

Pro občany ČR a jejich rodinné příslušníky podle bodu I.9 písm. e) s vydaným povolením k přechodnému pobytu na území ČR, občanům EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu na území ČR a cizincům s povolením k trvalému pobytu na území ČR vydaném Českou republikou před vstupem na území ČR se tímto ruší povinnost absolvovat  ATG či PCR testy před návratem do ČR, a to pouze v případě jejich cesty individuální přepravou. Povinnost testů po návratu do ČR, a to nejdříve 5. den, zůstává i nadále zachována.

MZV ČR důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.