по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19: aktuální podmínky cestování do Kazachstánu a návratu do ČR

Níže uvádíme aktuální možnosti cestování občanů ČR do a z Kazachstánu.

VSTUP NA ÚZEMÍ KAZACHSTÁNU

 Občané ČR od 1.1.2022 nepotřebují pro vstup do Kazachstánu vstupní vízum. 

Jedná se o krátkodobý pobyt do 30ti dní a zároveň musí být dodrženo pravidlo, že v průběhu 180 dní nelze na území Kazachstánu pobývat více než 90 dní při opakovaných vstupech.   Aktuální podmínky vstupu do Kazachstánu, druh a dobu bezvízového pobytu, způsoby překročení hranice, příp. další povolovací procedury, vždy konzultujte s velvyslanectvím Kazachstánu v Praze. 

Kazachstán uznává platný průkaz vakcinace vydaný ČR. Pro ostatní občany ČR bez platného certifikátu platí povinnost předložení negativního PCR testu na COVID-19  (v angličtině nebo ruštině) ne staršího než 72 hod. (od odběru vzorku) při překročení všech typů státních hraničních přechodů do Kazachstánu, tj. letištních, mořských, říčních, železničních a silničních. Povinnost platí i pro řidiče mezinárodní kamionové dopravy, bez ohledu na to, zda se jedná o tranzit či nikoliv, a též osoby, které provádí říční a mořský transport nákladu.  

Od 7.2.2022 došlo k úpravě možnosti překračovat státní hranici Kazachstánu pro cizince a jejich rodiny s pobytem v Kazachstánu a pro cizince rodinné příslušníky občana Kazachstánu - nyní mohou překračovat hranici  Kazachstánu  1x za 15 dní. 

Dne 15.3.2022 notifikovala KZ strana povinnost zrušení povinné notifikace pro vstup akreditovaných diplomatů v Kazachstánu a jejich rodinných příslušníků (manžel, manželka, rodiče a děti) a také pro držitele diplomatických a služebních pasu  při dodržení vízových požadavků.


OČKOVANÉ OSOBY

Dne 11.2.2022 Rozhodnutím hlavního sanitárního lékaře č. 9 došlo k uznání certifikátu vakcinace vydaného ČR na území Kazachstánu. 

Doporučujeme před letem vždy kontaktovat přepravce a ověřit si podmínky pro celou trasu letu  do Kazachstánu.

 


TESTOVANÉ OSOBY

Předkládají negativní PCR test na COVID-19 (v angličtině , ruštině) ne starší než 72 hod. (od odběru vzorku) při překročení všech typů státních hraničních přechodů do Kazachstánu, tj. letištních, mořských, říčních, železničních a silničních. Povinnost platí i pro řidiče mezinárodní kamionové dopravy, bez ohledu na to, zda se jedná o tranzit či nikoliv, a též osoby, které provádí říční a mořský transport nákladu. 

 


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Tato skutečnost se nezohledňuje.


DĚTI

Děti do 5 let věku PCR test nemusí předkládat v případě, že doprovázející osoby tento test předloží. Zároveň všechny osoby musí v případě vyžádání podstoupit kontrolu teploty při vstupu na území Kazachstánu a vyplnit formulář. 


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Není nařízeno vyplňovat příjezdový formulář před odletem do Kazachstánu. Příjezdový formulář vyplňuje cestující až na palubě letadla směřujícího do Kazachstánu.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

V Kazachstánu se používá mobilní aplikace „Ashyq“, která označuje status klienta na základě výsledku PCR-testu, respektive dokončeného očkování.  Cizinci mohou vstupovat na základě předložení cestovního dokladu. Mobilní aplikace "ASHYQ"  se v současné době prakticky nekontroluje, ale ZÚ zatím neobdržel informaci o oficiálním zrušení. Hlavním důvodem nevyžadování této aplikace je skutečnost, že se kontrola nevyžaduje ve žlutých a zelených oblastech pouze v červených.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Osoba by měla o onemocnění informovat své ubytovací zařízení a následně nastoupit do izolace.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Aktuální oficiální data o počtu nakažených v Kazachstánu a jednotlivých oblastech ZDE
Ministerstvo zdravotnictví Kazachstánu ZDE
Legislativní akty Kazachstánu ke COVID-19 (nařízení hlavního hygienika apod.) ZDE a ZDE

V souvislosti s rozšířením koronaviru v Kazachstánu je možno v případě nouze kontaktovat Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu na telefonním čísle +7 7172 986 828, linka 11 v pracovní době (pracovní dny od 8 do 16:30), příp. na telefonním čísle stálé služby velvyslanectví +7 702 214 4498, které je k dispozici 24 hodin denně.

Kontakty na místní instituce provádějící RT-PCR testy:

Hlavní město Nur-Sultan: Laboratoře Olymp (celostátní síť)
                                                        Prezidentská nemocnice v Nur-Sultanu
                                                        GrinLab laboratoř (poznámka: GrinLab laboratoř se nachází přímo na mezinárodním letišti Nur-Sultan v terminálu 2, levé křídlo, 1. poschodí)

                                      Almaty:   Laboratoře Invivo (celostátní síť)
                                                       Národní centrum expertíz 
                                                       Private clinic Almaty (poznámka: Private clinic Almaty realizuje testování na COVID-19 přímo na letišti v Almaty (2. patro, odletový terminál), a to 24h denně bez potřeby předchozí registrace. PCR-test – 11 500 KZT. Doba vydání testu 12-24 h od odevzdání analýzy. V případě odevzdání testu do 9:00, výsledek tentýž den do 18:00. Při odevzdání analýzy je nutné vyplnit kontaktní formulář. Telefon: +7-727-275-99-00 (call-center), +7-708-742-28-61 (kontakt na pracovníka laboratoře na letišti)


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky