по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky cestování občanů ČR do/z Kazachstánu


 Podrobnosti o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

 Podrobnosti o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR

V návaznosti na přijetí ochranného opatření (PDF, 541 KB) Ministerstva zdravotnictví ČR a aktualizovaného sdělení (PDF, 242 KB) ze dne 02.10.2020, které stanovuje seznam zemí s nízkým rizikem nákazy COVID-19, upozorňuje Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu, že Kazachstán aktuálně do tohoto seznamu nepatří. Podrobnosti naleznete zde.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

S účinností od 17. dubna 2020 Kazachstán přerušil bezvízový styk s více jak 50 zeměmi světa, včetně ČR, a zavedl vízovou povinnost do 1. listopadu 2020. Rozhodnutí se vztahuje na držitele cestovních a služebních pasů ČR, pro držitele diplomatických pasů platí na základě bilaterální dohody bezvízový vstup a pobyt po dobu 3 měsíců. Podmínky udělení vstupních víz poskytne kazašské velvyslanectví v Praze. Podrobněji na webové stránce Velvyslanectví KZ v Praze.

Ke dni 6.10.2020 00:00 vstupuje v platnost Rozhodnutí hlavního hygienika Kazachstánu č. 54 ze dne 2.10.2020, které zpřísňuje opatření vůči přijíždějícím osobám ze zahraničí do Kazachstánu. Všechny tyto osoby musí podstoupit kontrolu teploty při příletu a vyplnit formulář týkající se COVID-19.  Zároveň musí předložit negativní PCR test na COVID-19, který nesmí být starší než 72 hodin při překročení státní hranice Kazachstánu. Upozorňujeme, že ke dni 27.10.2020 vstoupí v platnost Rozhodnutí hlavního hygienika Kazachstánu č. 59 ze dne 23.října 2020. Podle tohoto nařízení PCR test nemusí předkládat děti do 5 let věku v případě, že doprovázející osoby tento test předloží. 

Bez předložení negativního PCR testu na COVID-19, nesmí cizinec  vstoupit  na území Kazachstánu.  Pokud i přes existenci negativního testu na COVID-19 bude u cizince při vstupu na území Kazachstánu zjištěna zvýšená teplota, bude izolován na 2 dny a bude mu proveden test na COVID-19. V případě negativního výsledku testu bude propuštěn a informován o dalších možných projevech nemoci a potřebné součinnosti. V případě pozitivního výsledku testu na COVID-19 bude cizinec ponechán v karanténě ve zdravotnickém stacionáři. (Toto opatření se nevztahuje na akreditované pracovníky zahraničních velvyslanectví, konzulátů, mezinárodních organizací v Kazachstánu a také na pracovníky mezinárodní přepravy apod.)

DOPRAVA:

Aktuálně je v Kazachstánu v provozu vnitrostátní letecké spojení mezi regiony, vlaková doprava, MHD (kromě víkendů). Od 31. 8. 2020 byla obnovena meziměstská autobusová doprava a příměstské vlaky a autobusové spoje. Nicméně v hlavním městě o víkendech funguje MHD ve velmi omezeném režimu.
Obnova regulérních spojů probíhá postupně. Fakticky jsou v provozu linky do Německa, Nizozemí, SAE, Běloruska, Turecka a RF.
 

4. OPATŘENÍ:

Byla obnovena činnost obchodních center, butiků, krytých tržišť při obsazenosti do 30 %, salonů krásy, kosmetika, kadeřnictví, spa center, fitness center a saun bez bazénů při obsazenosti do 50 %. Dále bylo obnoveno fungování MHD při neúplné obsazenosti. Začaly fungovat dětské skupiny, vzdělávací centra, předškolní zařízení, venkovní atrakce, kroužky pro ne víc jak 15 lidí při dodržení sociální distance a povinnosti nošení roušek. Jsou povoleny individuální a skupinové tréninky pro max. 5 lidí ve venkovních prostorách. O víkendech dosud karanténa zůstává zachována (vč. uzavření obchodních center, pozastavení MHD apod.). 
V další vlně zmírnění karanténních opatření byla obnovena činnost mešit (bez veřejných akcí), bazénů, posiloven, sportovišť, objektů kultury, chráněných přírodních rezervací. Zakázány zůstávají jevištní, sportovní, rodinné, smuteční, sváteční a jiné veřejné akce, vč. pořádaných doma. Zavřené zůstávají bary, noční a zábavní kluby, karaoke, food courty, kina a jiná zábavní zařízení pro děti a dospělé. Zakázáno též zůstává pořádaní konferencí, výstav a fór. Je nadále doporučeno ponechat 80 % zaměstnanců na home office. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální oficiální data o počtu nakažených v Kazachstánu a jednotlivých oblastech ZDE
Ministerstvo zdravotnictví Kazachstánu ZDE
Legislativní akty Kazachstánu ke COVID-19 (nařízení hlavní hygieničky apod.) ZDEMZV ČR důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.