по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky cestování občanů ČR do/z Kazachstánu

Níže uvádíme aktuální možnosti cestování občanů ČR do a z Kazachstánu.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.  Podrobné informace z webu Vlády ČR naleznete zde. Nouzový stav Vláda ČR  dne 26.3.2021 prodloužila na základě souhlasu Poslanecké sněmovny Parlamentu do 11.4.2021 včetně.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví. 

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.


Aktuálně pro návrat do ČR platí povinnost mít před vstupem do země písemné potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty. Kontakty na místní instituce provádějící RT-PCR testy:

Hlavní město Nur-Sultan: Laboratoře Olymp (celostátní síť)
                                                        Prezidentská nemocnice v Nur-Sultanu
                                                        GrinLab laboratoř (poznámka: GrinLab laboratoř se nachází přímo na mezinárodním letišti Nur-Sultan v terminálu 2, levé křídlo, 1. poschodí)

                                   Almaty:   Laboratoře Invivo (celostátní síť)
                                                       Národní centrum expertíz 
                                                       Private clinic Almaty (poznámka: Private clinic Almaty realizuje testování na COVID-19 přímo na letišti v Almaty (2. patro, odletový terminál), a to 24h denně bez potřeby předchozí registrace. PCR-test – 11 500 KZT. Doba vydání testu 12-24 h od odevzdání analýzy. V případě odevzdání testu do 9:00, výsledek tentýž den do 18:00. Při odevzdání analýzy je nutné vyplnit kontaktní formulář. Telefon: +7-727-275-99-00 (call-center), +7-708-742-28-61 (kontakt na pracovníka laboratoře na letišti). 


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Kazachstán notifikoval dne 6.11.2020 prodloužení pozastavení bezvízového styku s 57 státy včetně ČR do 1.5.2021. 

Od 3.11.2020 došlo  k úpravě možnosti překračovat státní hranici Kazachstánu pro cizince a jejich rodiny s pobytem v Kazachstánu a pro cizince rodinné příslušníky občana Kazachstánu - nyní mohou překračovat hranici  Kazachstánu pouze  1x za 90 dní. 

Dne 8.12.2020 vstoupilo  v platnost Rozhodnutí hlavního hygienika Kazachstánu č.65  ze dne 4. prosince 2020, které upravuje  Rozhodnutí hlavního hygienika č. 59 a č. 57. Na základě této úpravy se rozšiřuje povinnost předložení negativního PCR testu  COVID-19 na všechny druhy hraničních  přechodů tj. letištní, mořské, říční, železniční a silniční.  Všechny osoby musí podstoupit kontrolu teploty při vstupu na území Kazachstánu a vyplnit formulář.  Zároveň musí předložit negativní PCR test na COVID-19, který nesmí být starší než 72 hodin (od odběru vzorku) při překročení státní hranice Kazachstánu. Děti do 5 let věku PCR test nemusí předkládat v případě, že doprovázející osoby tento test předloží.
Povinnost předložení PCR  testu, který nesmí být starší 72 hodin, měření teploty a vyplnění příslušného formuláře platí i pro řidiče mezinárodní kamionové dopravy, bez ohledu na to,  zda se jedná o tranzit či nikoliv. Stejná  povinnost jako na řidiče se  vztahuje na osoby, které provádí říční a mořský transport nákladu. Na základě nařízení číslo č. 65 došlo k zásadní změně,  výjimku z povinného předložení PCR testu již nemají diplomaté a pracovníci velvyslanectví a mezinárodních organizací. Nově se tato výjimka uplatní pro vládní delegace Republiky Kazachstán a letecké posádky.

Bez předložení negativního PCR testu na COVID-19, nesmí cizinec vstoupit na území Kazachstánu. Pokud i přes existenci negativního testu na COVID-19 bude u cizince při vstupu na území Kazachstánu zjištěna zvýšená teplota, bude izolován na 2 dny a bude mu proveden test na COVID-19. V případě negativního výsledku testu bude propuštěn a informován o dalších možných projevech nemoci a potřebné součinnosti. V případě pozitivního výsledku testu na COVID-19 bude cizinec ponechán v karanténě ve zdravotnickém stacionáři.  

3. DOPRAVA:

V současné době funguje mezinárodní letecké spojení z Kazachstánu do těchto měst: Moskva, Frankfurt, Dubaj, Sharm El Sheikh, Istanbul, Minsk, Kyjev, Male.
Nově dochází k navýšení počtu letů na lince Nur-Sultan - Moskva na 3x týdně. Městská autobusová doprava v hlavním městě funguje i o víkendech. MHD v největších městech Kazachstánu také funguje. Standardně funguje i autobusová a vlaková doprava, ale spojů je méně, než ve standardním režimu. V současné době jsou problémy v dopravě spojeny především s vydatným sněžením a silným větrem.

4. OPATŘENÍ:

Karanténní opatření v Kazachstánu se  řídí vývojem v příslušném regionu. V Kazachstánu  došlo  od 1.3.2021 na základě rozhodnutí zasedání Mezivládní komise k dalšímu uvolnění přijatých opatření v souvislosti s vývojem v jednotlivých regionech na základě zařazení regiónu do barevných  zón. V zelených zónách dochází k obnovení provozu cirkusů, kulečníkových a biliardových klubů, dětských zábavných center - v kapacitě do 30% zaplněnosti. Obnoví se sportovní akce s limitem návštěvnosti do 30%. Regiónům ve žluté zóně se povoluje provoz krytých tržišť a také obchodně zábavných center, obchodních domů a obchodních sítí. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální oficiální data o počtu nakažených v Kazachstánu a jednotlivých oblastech ZDE
Ministerstvo zdravotnictví Kazachstánu ZDE
Legislativní akty Kazachstánu ke COVID-19 (nařízení hlavní hygieničky apod.) ZDE


MZV ČR důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.