по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky cestování občanů ČR do/z Kazachstánu

Níže uvádíme aktuální možnosti cestování občanů ČR do a z Kazachstánu.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Podrobnosti o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR

Ministerstva zdravotnictví ČR přijalo  Ochranné opatření platné od 5.1.2021 (PDF, 698 KB)  a aktualizované Sdělení (PDF, 250 KB) ze dne 4.1.2021, které stanovuje seznam zemí s nízkým rizikem nákazy COVID-19, upozorňuje Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu, že Kazachstán aktuálně do tohoto seznamu nepatří. Podrobnosti naleznete zde.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Kazachstán notifikoval dne 6.11.2020 prodloužení pozastavení bezvízového styku s 57 státy včetně ČR do 1.5.2021. 

Od 3.11.2020 došlo  k úpravě možnosti překračovat státní hranici Kazachstánu pro cizince a jejich rodiny s pobytem v Kazachstánu a pro cizince rodinné příslušníky občana Kazachstánu - nyní mohou překračovat hranici  Kazachstánu pouze  1x za 90 dní. 

Dne 8.12.2020 vstupuje v platnost Rozhodnutí hlavního hygienika Kazachstánu č.65  ze dne 4. prosince 2020, které upravuje  Rozhodnutí hlavního hygienika č. 59 a č. 57. Na základě této úpravy se rozšiřuje povinnost předložení negativního PCR testu  COVID-19 na všechny druhy hraničních  přechodů tj. letištní, mořské, říční, železniční a silniční.  Všechny osoby musí podstoupit kontrolu teploty při vstupu na území Kazachstánu a vyplnit formulář.  Zároveň musí předložit negativní PCR test na COVID-19, který nesmí být starší než 72 hodin (od odběru vzorku) při překročení státní hranice Kazachstánu. Děti do 5 let věku PCR test nemusí předkládat v případě, že doprovázející osoby tento test předloží.
Povinnost předložení PCR  testu, který nesmí být starší 72 hodin, měření teploty a vyplnění příslušného formuláře platí i pro řidiče mezinárodní kamionové dopravy, bez ohledu na to,  zda se jedná o tranzit či nikoliv. Stejná  povinnost jako na řidiče se  vztahuje na osoby, které provádí říční a mořský transport nákladu. Na základě nařízení číslo č. 65 došlo k zásadní změně,  výjimku z povinného předložení PCR testu již nemají diplomaté a pracovníci velvyslanectví a mezinárodních organizací. Nově se tato výjimka uplatní pro vládní delegace Republiky Kazachstán a letecké posádky.

Bez předložení negativního PCR testu na COVID-19, nesmí cizinec vstoupit na území Kazachstánu. Pokud i přes existenci negativního testu na COVID-19 bude u cizince při vstupu na území Kazachstánu zjištěna zvýšená teplota, bude izolován na 2 dny a bude mu proveden test na COVID-19. V případě negativního výsledku testu bude propuštěn a informován o dalších možných projevech nemoci a potřebné součinnosti. V případě pozitivního výsledku testu na COVID-19 bude cizinec ponechán v karanténě ve zdravotnickém stacionáři.  

3. DOPRAVA:

V současné době fungují mezinárodní letecká spojení Nur-Sultan - Istanbul, Antalya, Frankfurt, Minsk, Dubaj, Moskva, Taškent. Dále léta mezinárodní linka Atyrau – Amsterdam. V zemi funguje městská hromadná doprava, ve velkých městech v neděli pozastavena. Dále jsou v provozu vlakové a autobusové spoje při snížené frekvenci. Je povolena přeprava osobním vozidlem mezi regiony. Nadále dochází ke standardnímu přerušení dopravy vzhledem k silným mrazům, které mohou ohrozit zdraví a život přepravovaných cestujících.

4. OPATŘENÍ:

V listopadu a prosinci 2020 zůstávala karanténní opatření v Kazachstánu de facto nezměněná, příp. lehce se zmírňovala. Mezi uvolnění patří např. obnovení činnosti sportovišť, objektů kultury, kin ve velkých městech, divadel, prodloužení provozu restaurací apod. V prosinci 2020 přijala Meziresortní komise pod vedením premiéra Mamina opatření pro období oslav nového roku od 25.12. do 5.1.2021, a to zákaz pořádání jevištních, sportovních a dalších veřejných akcí vč. firemních večírků a dětských oslav. Byly též zesíleny karanténní opatření na ropném nalezišti Tengiz a sníženy ceny relevantních léčiv na 24 %. Naopak byl např. v Almaty povolen nonstop prodej potravin, rychlého občerstvení a služeb oprav/ čistíren, byl též prodloužen provoz OC vč. stravovacích služeb.
Zakázaný zůstává provoz karaoke, kulečníků, bowling center, PC klubů, nočních a herních klubů, dětských sportovišť, herních ploch, zábavních parků, kurtů a sázkařských kanceláří. Nadále platí zákaz pořádání výstav, fór a konferencí, též rodinných oslav. V neděli jsou uzavřená obchodní centra s výjimkou obchodů s potravinami a lékárny. Třetí čtvrtletí školního roku 2020/2021 proběhne v kombinované formě, v tradičním formátu ve školách do 300 žáků.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální oficiální data o počtu nakažených v Kazachstánu a jednotlivých oblastech ZDE
Ministerstvo zdravotnictví Kazachstánu ZDE
Legislativní akty Kazachstánu ke COVID-19 (nařízení hlavní hygieničky apod.) ZDEMZV ČR důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.