по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky cestování občanů ČR do/z Kazachstánu

Vláda ČR rozhodla s účinností od 27. dubna 2020 ukončit platnost opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR. Níže uvádíme aktuální podmínky cestování občanů ČR do/z Kazachstánu.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda ČR rozhodla s účinností od 27. dubna 2020 ukončit platnost opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR. Podrobnosti o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR

V návaznosti na přijetí ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví a aktualizovaného sdělení ze dne 31.7.2020, které stanovuje seznam zemí s nízkým rizikem nákazy COVID-19, upozorňuje Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu, že Kazachstán aktuálně do tohoto seznamu nepatří. Podrobnosti naleznete zde.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

S účinností od 17. dubna 2020 Kazachstán přerušil bezvízový styk s více jak 50 zeměmi světa, včetně ČR, a zavedl vízovou povinnost do 1. listopadu 2020. Rozhodnutí se vztahuje na držitele cestovních a služebních pasů ČR, pro držitele diplomatických pasů platí na základě bilaterální dohody bezvízový vstup a pobyt po dobu 3 měsíců. Podmínky udělení vstupních víz poskytne kazašské velvyslanectví v Praze, pro podání žádosti o vízum bude potřeba doložit lékařské potvrzení o absenci nákazy koronavirem. Podrobněji na webové stránce Velvyslanectví KZ v Praze.

MZV Kazachstánu dne 18.7.2020 notifikovalo, že cizinci pobývající na území Kazachstánu bez víza nebo bez povolení pobytu mohou do 5.8.2020 opustit území Kazachstánu bez úředního postihu. Cizinci, kteří budou na území Kazachstánu pobývat od 5.8.2020,  musí mít pro svůj pobyt vydán úřady Kazachstánu platný pobytový titul (např. vízum, pracovní vízum nebo pobytové oprávnění). Upozorňujeme, že v případě nedodržení platné legislativy následuje soudní postih. Podrobnosti zde.

V souladu s místními pravidly je v průběhu zpřísněné karantény povolen výjezd občanů Kazachstánu a vjezd do Kazachstánu občanů těch zemí, se kterými má země přímé letecké spojení resp. plánuje mít. S ohledem na obnovení mezinárodní dopravy vydala dříve hlavní hygienička Kazachstánu nařízení, které rozděluje země, odkud budou přijíždět cestující do země, do tří skupin. Cestující ze zemí z první kategorie (Jižní Korea, Japonsko, Gruzie, Thajsko, Čína, Maďarsko, Indie, Německo, Česká republika a Malajsie) nemusí při příletu dokládat test na COVID-19, ovšem za předpokladu, že let bude přímý. Budou anketováni a bude jim změřena teplota. V případě přestupových letů přes jiné země je zapotřebí negativní PCR test na koronavirus ne starší než 5 dnů. Bez testu budou cestující podrobeni laboratornímu vyšetření v karanténním stacionáři v průběhu 48 hod. Po obdržení negativního testu na COVID-19 budou vpuštěni na území Kazachstánu. V případě pozitivního testu na COVID-19 budou převedeni do infekčního stacionáře. Cestující s příznaky onemocnění budou hospitalizováni do provizorního stacionáře. Výše uvedené se netýká vládních delegací přijíždějících na pozvání MZV Kazachstánu a diplomatů, kteří budou laboratorně vyšetřeni v místě bydliště.

3. DOPRAVA:

Dne 30. července 2020 byla v Kazachstánu prodloužena zpřísněná karanténa do 16. srpna 2020, v průběhu které má být zachováno aktuální letecké spojení mezi regiony za současného zmenšení osobní železniční dopravy (pro cestování není potřeba negativní test na koronavirus). Je pozastavena meziměstská autobusová doprava, příměstské vlaky a omezen provoz MHD. Osobní doprava mezi regiony je povolena.
Co se týče mezinárodní letecké dopravy, v průběhu zpřísněné karantény nemají být obnoveny další letecké linky. Nicméně zůstanou zachovány současné spoje, které operuje letecká společnost Air Astana, která léta do Frankfurtu, Amsterodamu z Uralsku, Atyrau, jsou možné navazující lety z Nur-Sultanu a Almaty. Lety do Turecka budou z důvodu dočasného zákazu vstupu Kazachstánců do země omezeny, Turkish Airlines provozuje nepravidelné charterové lety. Periodicky jsou vyhlašovány tzv. repatriační lety do/z Evropy (společnosti Lufthansa apod.), pro aktuální informace kontaktujte konzulární úsek Velvyslanectví.

4. OPATŘENÍ:

V Kazachstánu platí zpřísněný karanténní režim od 5.7.2020. Dosud bylo plánováno ukončení 2.8.2020, nicméně dne 29.7.2020 prezident Kazachstánu K. Tokayev vládě nařídil prodloužení karantény na další dva týdny s postupným změkčením opatření. Důvodem je udržení stabilizace situace, především co se týče náporu na zdravotnický systém
Hlavní hygienička Kazachstánu dne 3. 7. 2020 podepsala rozhodnutí, které upřesňuje podmínky karantény, jejíž opatření předpokládají uzavření salónů krásy, kadeřnictví, sportovních sálů, fitness a spa center, krytých potravinových a nepotravinových tržišť, pláží, akvaparků, objektů kultury, obchodních centrů, religiózních objektů, kin, muzeí, dětských vzdělávacích a předškolních zařízení. Dále platí zákaz pořádání jevištních, sportovních a jiných veřejných akcí, vč. rodinných a smutečních, omezení pohybu osob do 3 lidí, či členům jedné rodiny, omezení pohybu osob starších 65 let. Aspoň 80 % státních zaměstnanců pracuje distančně. Zůstávají otevřené lékárny, potraviny, venkovní tržiště, zahrádky restaurací a další. Je taktéž povolena činnost objektů cestovního ruchu. Místní správa je oprávněna k přijetí dalších omezení na místě, jako jsou omezení vstupu do parků apod. Ministerstvo školství KZ oznámilo dne 14.7.2020, že v prvním čtvrtletí nového školního roku výuka na základních školách proběhne distančně. Dne 30.7.2020 ministr zdravotnictví schválil nařízení o povinném nošení roušek na veřejném uličním prostranství.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální oficiální data o počtu nakažených v Kazachstánu a jednotlivých oblastech ZDE
Ministerstvo zdravotnictví Kazachstánu ZDE
Legislativní akty Kazachstánu ke COVID-19 (nařízení hlavní hygieničky apod.) ZDEMZV ČR důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

přílohy

Nařízení hl. hygieničky KZ ze dne 3.7.2020 2 MB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 7.7.2020