по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky cestování občanů ČR do/z Kyrgyzstánu

Níže uvádíme aktuální možnosti cestování občanů ČR do a z Kyrgyzstánu.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.  Podrobné informace z webu Vlády ČR naleznete zde. Následně Vláda ČR 26.3.2021 na základě souhlasu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR prodloužila nouzový stav do 11.4.2021 včetně.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví. 

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.


Aktuálně pro návrat do ČR platí povinnost mít před vstupem do země písemné potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty. Kontakty na místní instituce provádějící RT-PCR testy:

Hlavní město Biškek:  Laboratoř Boněckého 
                                               Laboratoř AQUA

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Kyrgyzstán notifikoval, že od 23.1.2021 povoluje vjezd do země všem cizincům a osobám bez občanství, kteří přilétají  přes mezinárodní letiště Manas (Biškek), Oš, a Issyk-Kul. Podmínkou pro vpuštění na palubu  letadla směřujícího do Kyrgyzstánu je potvrzení o absolvování negativního testu na COVID-19,  ne staršího než 72 hod. Po příletu jsou negativní výsledky na COVID-19 též kontrolovány na místě. V případě expirace testu na COVID-19 během přepravy z objektivních příčin (zpoždění letadla apod.)  musí přijíždějící absolvovat test na místě. Od 14.1.2021 lze při předložení negativního PCR testu, který není starší 72 hodin,  vstoupit na území  Kyrgyzstánu i při použití silničního hraničního přechodu.

3. DOPRAVA:

Funguje mezinárodní letecké spojení z Biškeku do těchto měst: Istanbul, Dubaj, Moskva, Taškent, Dušanbe, Novosibirsk, Almaty, Sharm El Sheikh, Antalya. Funguje též vnitrostátní letecké spojení s městem Oš. V normálním režimu funguje městská hromadná doprava, autobusová doprava a vlakové spojení.

4. OPATŘENÍ:

V Kyrgyzstánu nadále platí režim výjimečné situace a karanténa v některých oblastech. S ohledem na stabilizaci situace s nárůstem nakažených COVID-19 se na většině území postupně odstraňují karanténní opatření. Jsou otevřeny školy, kina, food courty, internet i PC kluby. Nadále platí zákaz na pořádání větších rodinných, smutečních, slavnostních, sportovních a jiných společenských akcí. Nadále platí zákaz na pořádání rodinných, smutečních, slavnostních, sportovních a jiných společenských akcí. Restaurace mohou být obsazeny až do 50 % kapacity. Uvnitř budov platí povinnost nošení roušek.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Kyrgyzstánu, informace ke COVID-19 ZDE
Aktuální oficiální data o počtu nakažených v Kyrgyzstánu ZDE


MZV ČR důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.