по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky cestování občanů ČR do/z Kyrgyzstánu

Níže uvádíme aktuální možnosti cestování občanů ČR do a z Kyrgyzstánu.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Kyrgyzstán notifikoval, že od 23.1.2021 povoluje vjezd do země všem cizincům a osobám bez občanství, kteří přilétají  přes mezinárodní letiště Manas (Biškek), Oš, a Issyk-Kul.
Podmínkou pro vpuštění na palubu letadla směřujícího do Kyrgyzstánu je potvrzení o absolvování negativního testu na COVID-19,  ne staršího než 72 hod. Po příletu jsou negativní výsledky na COVID-19 též kontrolovány na místě. V případě expirace testu na COVID-19 během přepravy z objektivních příčin (zpoždění letadla apod.) musí přijíždějící absolvovat test na místě. Dovolujeme si upozornit, že vzhledem k naší zkušenosti s velkou časovou prodlevou při  notifikace změn,  nelze vyloučit, že změna režimu vstupu na území  proběhne rychleji - než její notifikace našemu  úřadu!


2. DOPRAVA:

Funguje mezinárodní letecké spojení z Biškeku do těchto měst: Istanbul, Dubaj, Moskva, Taškent, Dušanbe, Novosibirsk, Almaty, Sharm El Sheikh, Antalya. K návratu do ČR se využívá tranzitu přes Istanbul, Dubaj, Moskvu, Almaty, Taškent.  Funguje též vnitrostátní letecké spojení s městem Oš. V Biškeku platí zákaz vstupu jiných osob než cestujících do příletových/odletových hal letiště Manas. V normálním režimu funguje městská hromadná doprava, autobusová doprava a vlakové spojení.


3. OPATŘENÍ:

V Kyrgyzstánu nadále platí režim výjimečné situace a karanténa v některých oblastech. S ohledem na stabilizaci situace s nárůstem nakažených COVID-19 se na většině území postupně odstraňují karanténní opatření. Jsou otevřeny školy, kina, food courty, internet i PC kluby. Nadále platí zákaz na pořádání rodinných, smutečních, slavnostních, sportovních a jiných společenských akcí. Restaurace mohou být obsazeny až do 50 % kapacity. Uvnitř budov platí povinnost nošení roušek.


4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Kyrgyzstánu, informace ke COVID-19 ZDE
Aktuální oficiální data o počtu nakažených v Kyrgyzstánu ZDE


5. NÁVRAT DO ČR

Kyrgyzstán je zařazen  dle Seznamu Ministerstva zdravotnictví  do kategorie: Země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 - barva tmavě červená.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do  některých zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví. 

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.


Aktuálně pro návrat do ČR platí povinnost mít před vstupem do země písemné potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty. Kontakty na místní instituce provádějící RT-PCR testy:

Hlavní město Biškek:  Laboratoř Boněckého 
                                               Laboratoř AQUA

POZOR! Rozhodnutí soudu rušící povinnost předkládat PCR test při vstupu na území ČR v případě individuální dopravy

Pro občany ČR a jejich rodinné příslušníky podle bodu I.9 písm. e) s vydaným povolením k přechodnému pobytu na území ČR, občanům EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu na území ČR a cizincům s povolením k trvalému pobytu na území ČR vydaném Českou republikou před vstupem na území ČR se tímto ruší povinnost absolvovat  ATG či PCR testy před návratem do ČR, a to pouze v případě jejich cesty individuální přepravou. Povinnost testů po návratu do ČR, a to nejdříve 5. den, zůstává i nadále zachována.

MZV ČR důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.