по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky cestování občanů ČR do/z Kyrgyzstánu

Vláda ČR rozhodla s účinností od 27. dubna 2020 ukončit platnost opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR. Níže uvádíme aktuální podmínky cestování občanů ČR do/z  Kyrgyzstánu.
 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Vláda ČR rozhodla s účinností od 27. dubna 2020 ukončit platnost opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR. Podrobnosti o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR

V návaznosti na přijetí ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví a aktualizovaného sdělení ze dne 31.7.2020, které stanovuje seznam zemí s nízkým rizikem nákazy COVID-19, upozorňuje Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu, že Kyrgyzstán aktuálně do tohoto seznamu nepatří. Podrobnosti naleznete zde.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

S účinností od 19. března 2020 Kyrgyzstán zavedl dočasný zákaz vstupu do země pro všechny cizí státní příslušníky. Toto opatření se netýká cizinců majících povolení k pobytu v Kyrgyzstánu, rodinných příslušníků Kyrgyzstánců, dále řidičů a členů posádek prostředků mezinárodní přepravy a zahraničních firemních specialistů. Cizinci a osoby bez občanství, kteří pobývají na území Kyrgyzstánu, nemusí po dobu trvání režimu výjimečné situace žádat o prodloužení registrace.

3. DOPRAVA:

Kyrgyzská vláda rozhodla s účinností od 20. března 2020 o omezení všech regulérních mezinárodních letů z Kyrgyzstánu do odvolání. Od 8. června 2020 došlo k obnovení vnitrostátní letecké dopravy na lince Biškek-Oš. Obnovení mezinárodní dopravy se teprve plánuje, kyrgyzská vláda aktuálně není schopna určit datum obnovení mezinárodních letů, vše závisí od epidemiologické situace v zemi. Meziregionální autobusová doprava mezi městy je pozastavena. MHD a služby taxi pracují v omezeném režimu, o víkendu provoz pozastaven. Vjezd do hlavního města Biškek nadále zůstává nedoporučován.

4. OPATŘENÍ:

V Kyrgyzstánu poslední měsíc prudce vzrostl počet nakažených COVID-19, denní přírůstek se pohybuje okolo 400-500 osob. Stoupl též počet osob, které podlehly na COVID-19 a zápal plic. V zemi stále platí režim výjimečné situace a karanténa ve městech Biškek, Oš, v At-Bašinském okrese v Narynské oblasti, ve vesnici Kanyš Kyja v Čatkalském okrese v Džalalabadské oblasti a nově v Talasské oblasti, Issyk-Kulský okres omezuje vjezd osob na své území. Ve městě Biškek, kde je aktuálně nejsložitější epidemiologická situace, je omezena doba fungování MHD, restaurací, obchodů, trhů. Státní orgány ve valné většině pracují distančně. Zakázány zůstávají rodinné, smuteční, slavnostní, sportovní a jiné společenské akce, zavřená jsou kina, foodcourty v obchodních centrech, zábavní služby, dětská hřiště, noční podniky, internetové a herní kluby.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Kyrgyzstánu, informace ke COVID-19 ZDE
Aktuální oficiální data o počtu nakažených v Kyrgyzstánu  ZDE


MZV ČR důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.