по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky cestování občanů ČR do/z Kyrgyzstánu


 Podrobnosti o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

 Podrobnosti o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR

V návaznosti na přijetí ochranného opatření (PDF, 541 KB) Ministerstva zdravotnictví ČR a aktualizovaného sdělení (PDF, 242 KB) ze dne 2.10.2020, které stanovuje seznam zemí s nízkým rizikem nákazy COVID-19, upozorňuje Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu, že Kyrgyzstán aktuálně do tohoto seznamu nepatří. Podrobnosti naleznete zde.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:

Kyrgyzstán povolil vjezd do země občanům 31 zemí, v nichž je stabilní epidemiologická situace. ČR prozatím do této skupiny nepatří. Seznam zemí se bude přezkoumávat dvakrát do měsíce.
Ze zákazu vstupu cizinců z ostatních zemí jsou vyjmuty následující skupiny osob: diplomaté a členové jejich rodin, cizinci na žádost diplomatických zastoupení (víza typu W1 a W2), cizinci členové oficiálních delegací, cizinci s pracovním vízem v KG, cizinci příbuzní občanů KG či mající trvalý pobyt, dopravci, piloti, posádka. Dále byl povolen vjezd cizinců za účelem studia či léčby. Pro vjezd výše uvedených osob do Kyrgyzstánu není třeba test na COVID-19/podstoupení karantény v observaci. Cizinci s pracovním vízem musí pod pohledem zaměstnavatele absolvovat test na COVID-19 pro nástup do práce.
Cizinci a osoby bez občanství, kteří pobývají na území Kyrgyzstánu, nemusí po dobu trvání režimu výjimečné situace žádat o prodloužení registrace.

3. DOPRAVA:

Meziregionální autobusová doprava mezi městy je omezena, spoje jezdí pouze do Issyk-Kulské oblasti. MHD a služby taxi pracují v omezeném režimu. Vjezd do hlavního města Biškek nadále zůstává nedoporučován.
Bylo obnoveno pravidelné letecké spojení Kyrgyzstánu s Tureckem a OAE. Plánuje se obnovení několika pravidelných spojů do Ruska (Moskva, Petrohrad, Jekatěrinburg a Novossibirsk), prozatím létají pouze charterové spoje. Koncem září došlo k obnovení leteckého spojení s Kazachstánem a Uzbekistánem. Letecké linka mezi hlavním městem Biškek  a Almaty  létá 2x týdně v úterý a neděli. 

4. OPATŘENÍ:

V Kyrgyzstánu stále platí režim výjimečné situace a karanténa v několika městech a okresech. Ve městě Biškek, kde je nejsložitější epidemiologická situace, je omezena doba fungování MHD, restaurací, obchodů, trhů. Postupně však dochází k uvolňování karanténních opatření. Státní orgány ve valné většině pracují distančně. Zakázány zůstávají rodinné, smuteční, slavnostní, sportovní a jiné společenské akce, zavřená jsou kina, foodcourty v obchodních centrech, zábavní služby, dětská hřiště, noční podniky, internetové a herní kluby. Prvňáci zahájí školní rok v tradičním formátu, ostatní v režimu online. Výjimečný stav zavedený na území hlavního města Biškeku dne 9.10.2020 prezidentem, byl po  odstoupení tohoto prezidenta zrušen premiérem Kyrgyzstánu, jež byl pověřen výkonem funkce prezidenta. 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví Kyrgyzstánu, informace ke COVID-19 ZDE
Aktuální oficiální data o počtu nakažených v Kyrgyzstánu  ZDE


MZV ČR důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.