по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání

Konzulární informace

Občané České republiky, kteří se na teritoriu Kazachstánu či Kyrgyzstánu ocitnou v nouzi, se mohou v režimu 24/7 obracet na službu konzulární pohotovosti na tel.: +7 702 214 4498. Z důvodu pevného přesměrování není možné dané telefonní číslo využívat v režimu SMS komunikace.

ZÚ Nur-Sultan doporučuje bezplatnou registraci v systému dobrovolné registrace DROZD (http://drozd.mzv.cz), která v případě problémů pomůže snáze identifikovat osobu nacházející se v konzulární nouzi, její přibližnou polohu a kontaktní údaje.

 

KAZACHSTÁN

Pro vstup na území Republiky Kazachstán platí pro občany ČR vízová povinnost. Bližší informace je možné nalézt na webových stránkách Velvyslanectví Republiky Kazachstánu v ČR.

V souvislosti s častým překračováním doby platnosti uděleného víza pro pobyt v Kazachstánu ze strany občanů ČR si tímto Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu dovoluje apelovat na řádné prověření osobních údajů uvedených na vízu a doby jeho platnosti (datum od-do). Případné překročení povolené doby pobytu je z pohledu legislativy Republiky Kazachstán kvalifikováno jako porušení zákona, kdy v rámci následného několikadenního administrativního řízení a nákladů ve výši cca 120.000 KT (cca 9.000 Kč) hrozí i umístění do administrativní vazby. ZÚ Nur-Sultan v této souvislosti důrazně doporučuje důkladně prověřit všechny informace uvedené na vízu. Obdobné problémy mohou vzniknout při ztrátě "migrační kartičky" („Mиграционная карточка"), kterou je nutné vyplnit a následně předložit v rámci hraničních či jiných policejních kontrol na území Kazachstánu. Rovněž je nutné, aby daná migrační kartička byla v okamžiku pohraniční/pasové kontroly opatřena celkem dvěma razítky označujícími jak vstup na území Kazachstánu, tak i „migrační“ registraci v  systému.

 

KYRGYZSTÁN

MZV ČR upozorňuje cestovatele na zvýšené bezpečnostní riziko z důvodu možných sociálních nepokojů zejména s ohledem na politický vývoj v Kyrgyzstánu. Doporučujeme všem cestovatelům dbát zvýšené opatrnosti zejména v místech s větší koncentrací osob. Ve vyhrocených případech je možné se setkat s agresí, vandalismem, chaosem a nefunkčností pořádkových sil.

Vzhledem ke stálému napětí na kyrgyzsko-tádžické a kyrgyzsko-uzbecké hranici MZV ČR nedoporučuje cestovat do provincií Batken, Osh a Jalal-Abad na západě a jihozápadě Kyrgyzstánu. V uvedených provinciích často dochází k incidentům mezi obyvateli a pohraničníky zmíněných zemí. Pokud přesto budete cestovat touto oblastí do sousedních zemí, používejte výhradně oficiální hraniční přechody.

ZÚ Nur-Sultan doporučuje vždy před plánovanou cestou ověřit aktuální stav prostřednictvím našeho úřadu či přímo s místně příslušným zastupitelským úřadem Kyrgyzstánu ve Vídni.

 

Turistické informace pro cestovatele do Kyrgyzstánu

Níže přinášíme základní informaci v ruštině pro turisty směřující do Kyrgyzstánu, zejména do horských oblastí. O podrobnější informace je možné zažádat na honorárním konzulátu ČR v Biškeku (mail hko.cz.kg@gmail.com). více ►