по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání

Obecné vízové informace

Občané Kazachstánu a Kyrgyzstánu podléhají pro krátkodobé (do 90 dnů) i dlouhodobé (nad 90 dnů) pobyty v ČR/schengenském prostoru vízové povinnosti.

Žádost o schengenské (krátkodobé) vízum lze podat na zastupitelském úřadu ČR v  Nur-Sultanu, pokud je ČR jediným nebo hlavním cílem cesty do schengenského prostoru. Občané Kyrgyzstánu mohou žádat o schengenské (krátkodobé) vízum za účelem návštěvy ČR na zastupitelském úřadě Švýcarska v Biškeku: telefon: +996 312 30 10 36, e-mail: bik.visa@eda.admin.ch

 Žádost o dlouhodobé vízum/pobyt může státní příslušník Kazachstánu a Kyrgyzstánu podat pouze na zastupitelském úřadu ČR v Nur-Sultanu. Na jiném zastupitelském úřadě ČR může podat žádost o schengenské (krátkodobé) vízum nebo žádost o dlouhodobé vízum/pobyt pouze ve státě, ve kterém má povolen dlouhodobý nebo trvalý pobyt.

S ohledem na povinný odběr biometrických prvků (otisků prstů) v rámci vízového procesu je osobní přítomnost žadatelů nezbytná. Výjimka z povinnosti odebrání otisků prstů se vztahuje na osoby mladší 12 let. Pokud žadatel v posledních 5 letech cestoval do schengenského prostoru a odevzdal biometrické prvky, není nutná osobní přítomnost a žádost může podat jiná osoba vybavená ověřenou plnou mocí.

Žádost o schengenské (krátkodobé) vízum lze podat také prostřednictvím vízového centra VFS v Nur-Sultanu (kancelář č. 111, 11. patro, Business Centrum Kaskad, ul. Kabanbay Batyr 6/1, 010 000, Nur-Sultan, Kazakhstan) a Almaty (kancelář č. 502, Business Centrum Alatau Grand, 1. patro, ul. Timiriyezeva 28B, 050000, Almaty, Kazakhstan).  

 Detailní informace můžete nalézt na stránkách vízových center.

Zpracování žádosti o schengenské (krátkodobé) vízum podané na zastupitelském úřadě ČR v Nur-Sultanu trvá minimálně 15 pracovních dnů.

Zpracování žádosti o schengenské (krátkodobé) vízum podané prostřednictvím vízového centra v Nur-Sultanu trvá minimálně 15 pracovních dnů, prostřednictvím vízového centra v Almaty minimálně 15 pracovních dnů.

Vízový poplatek činí 80 euro, děti ve věku 6 - 12 let 40 euro. Konzulární úsek zastupitelského úřadu ČR v Nur-Sultanu přijímá poplatky  v euro v hotovosti nebo platební kartou.

Vízová centra přijímají vízové poplatky v místní měně (kazachstánské tenge) včetně manipulačního poplatku v ekvivalentu 20 euro.

Poplatek  zpracování žádosti o dlouhodobé vízum činí 2500 korun (cca 103 euro v závislosti na kurzu).

Informace pro cizince:

Seznam pracovišť odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra České republiky

http://www.mvcr.cz/clanek/sluzby-pro-verejnost-informace-pro cizince-kontakty.aspx

Informační publikace pro cizince

http://www.mvcr.cz/clanek/informacni-publikace-pro-cizince.aspx