по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České umělecké sklo v Národním muzeu Kazachstánu

Velvyslanectví České republiky v Kazachstánu zorganizovalo v hlavním městě země v Nur-Sultanu unikátní výstavu českého uměleckého skla předního skláře a výtvarníka Jiřího Pačínka. Pod názvem „Skleněná zahrada“ byla expozice zahájena slavnostní vernisáží 27. září 2019 ve futuristické budově hlavního muzea Kazachstánu, kde byla pro návštěvníky ke shlédnutí do 20. října 2019.

Výstavu tvořilo na třicet nejlepších uměleckých děl Jiřího Pačínka znázorňujících floru a faunu země, přičemž zastoupen byl i podmořský svět. Nádherné skleněné exponáty doplňovaly nástěnné fotografie z výroby uměleckého skla a též videoprojekce natočená přímo v dílně umělce.

„Sklo je materiál, který obdivují lidé z celého světa. Jsem hrdý, že ho mohu představit právě v Kazachstánu. Věřím, že se to zdejším lidem bude líbit“, uvedl Jiří Pačínek v průběhu slavnostní vernisáže.

Podle velvyslance Rudolfa Hykla výstava představovala první velký kulturní projekt českého velvyslanectví v prestižních prostorách nového Národního muzea v Kazachstánu. Usilovala nejen o představení hodnotných a krásných uměleckých předmětů pocházejících z České republiky, ale především dále posouvala vnímání Kazachstánců o českém sklářském mistrovství, které je jim již dlouhodobě známo.

Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnilo přes 150 lidí, mezi jinými představitelé Parlamentu země, státní správy, diplomatického sboru, kulturních kruhů Kazachstánu a krajané. Přítomen byl i ředitel knihovny Prvního prezidenta, který přijal dar českého umělce věnovaný Nursultanu Nazarbajevovi a národu Kazachstánu.

Jedná se o dva jednorožce nesoucí mezi svými zlatými křídly kulaté slunce. Je to vlastně umělecké zpracování námětu kazašského státního znaku. Chtěl jsem tím projevit úctu kazašskému národu a věnovat jej jejich prvnímu prezidentovi, který se zasloužil o rozvoj novodobého Kazachstánu“, vysvětlil Jiří Pačinek.

Rozsáhlou výstavu iniciovalo a také uspořádalo Velvyslanectví ČR v Kazachstánu s cílem podpořit další rozvoj vztahů a vzájemného porozumění. Kazašská veřejnost se o Českou republiku dlouhodobě velmi zajímá, ČR ročně navštíví desítky tisíc Kazachstánců, kteří přijíždějí jako turisté, v ČR také studuje přes dva tisíce kazašských studentů.

 

Zpracovala: Olga Kalinová

Galerie


Výstava uměleckého skla Jiřího Pačinka