
České velvyslanectví uctilo památku obětí politických represí v Kazachstánu
10.06.2019 / 12:18 | Aktualizováno: 12.06.2019 / 06:51
Dne 31. května 2019 se na místě bývalého tábora nucených prací ve Spassku uskutečnila pietní akce k uctění památky všech obětí politických represí na území Kazachstánu.
Památku českých obětí stalinských represí uctil velvyslanec České republiky v Kazachstánu Rudolfa Hykl v doprovodu zástupce velvyslance Ladislava Steinhübela. Pietního aktu se zúčastnili velvyslanci, potomci perzekuovaných osob z různých národností a představitelé Karagandské oblasti. V úvodu vystoupil hejtman oblasti Erlan Koshanov, který připomněl zásluhu prezidenta Kazachstánu N. Nazarbajeva na vzniku tohoto pietního místa a dalších muzeí v zemi, které trvale připomínají hrůzy a utrpení obětí všech národností, které zahynuly nebo byly internovány v pracovních táborech. S modlitbou vystoupil imám, pravoslavný pop a katolický kněz.
Na pietním místě jsou umístěny památníky těchto národností: ruské, německé, polské, maďarské, židovské, české, slovenské, estonské, íránské, moldavské, rumunské, čečenské, ingušské, litevské, lotyšské, francouzské, italské, ukrajinské, japonské a filipínské.
Na území Kazachstánu žily i před 2. světovou válkou desítky, stovky etnických Čechů. Mnozí z nich se stali oběťmi represí, hlavně během Velkého teroru v letech 1937-1938. Táborem Spassk pro válečné zajatce a internované osoby prošlo více jak 66 000 válečných zajatců a internovaných osob více než 40 národností. Z celkového počtu bylo podle údajů z karagandského státního archivu české národnosti 518 válečných zajatců a 21 internovaných osob.
Český památník byl ve Spassku odhalen v roce 2018. Autorem památníku je akademická sochařka paní Dagmar Šubrtová.
sledujte nás na