по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní návštěva velvyslance Rudolfa Hykla v Šymkentu a jednání s primátorem města

Ve dnech 1. – 2. října 2019 navštívil velvyslanec Rudolf Hykl třetí největší město v Kazachstánu Šymkent a setkal se s primátorem města Erlanem Ajtachanovem. Hlavním cílem návštěvy byla podpora vztahů České republiky s jižním Kazachstánem v politické, ekonomické a jiných oblastech, a především příprava cesty předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radka Vondráčka v čele podnikatelské mise do Šymkentu dne 18. října 2019.

Šymkent, který představuje od roku 2018 město celostátního významu a v němž žije přes milion obyvatel, je jedním z největších průmyslových a hospodářských center Kazachstánu. Město disponuje rozsáhlou průmyslovou základnou, jejíž budování bylo zahájeno ještě v sovětských dobách. Díky tomu se dnes Šymkent může pochlubit velice dobře rozvinutou infrastrukturou i vlastním mezinárodním letištěm. Celkem je v Šymkentu v provozu 69 průmyslových podniků podnikající v hutnictví, strojírenství, chemickém průmyslu, petrochemii, farmacii či potravinářství. Fungují zde také firmy zabývající se lehkým průmyslem a výrobou textilu. Důležitým sektorem je i výroba stavebních materiálů. V Šymkentu funguje také zvláštní ekonomická zóna „Ontustik“, v jejímž areálu bylo k dnešnímu dni zrealizováno celkem 13 projektů.

V průběhu přijetí dne 1. října 2019 velvyslanec Rudolf Hykl pogratuloval Erlanu Ajtachanovu k nedávnému jménování do funkce akima (primátora). Vyjádřil potěšení nad rozvojem korektních vztahů mezi ČR a Kazachstánem obecně, ale též s kazachstánskými regiony na politické, obchodně-ekonomické, školské i kulturní úrovni. Akim Erlan Ajtachanov zdůraznil význam města Šymkent pro Kazachstán s ohledem na jeho geografický, průmyslový, zpracovatelský a investiční potenciál. Uvedl, že město má zásadní úlohu v otázce zabezpečení potravinové soběstačnosti jižních regionů země a podotknul důležitost bilaterální spolupráce v oblasti zemědělství. Dodal též, že Šymkent zažívá rozvoj turistiky a kultury, o čemž mj. svědčí skutečnost, že příští rok se stane hlavním městem kultury zemí SNS. Další diskuze obou představitelů se týkala přípravných aspektů cesty předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radka Vondráčka, který navštíví Šymkent v doprovodu podnikatelů dne 18. října 2019 a zahájí zde business fórum. 

 

Zpracovala: Olga Kalinová

Galerie


Pracovní návštěva velvyslance ČR v Šymkentu a jednání s primátorem města / Визит посла ЧР в Шымкенте и встреча с Акимом города