по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslance s českými krajany v Kyrgyzstánu u příležitosti státního svátku ČR

Dne 15.9.2021 se velvyslanec ČR Rudolf Hykl v doprovodu honorárního konzula ČR v Biškeku Marata Džanbajeva setkal se zástupci krajanské komunity „Nazdar“ v Kyrgyzstánu. Společenský podnik se uskutečnil u příležitosti oslav státního svátku ČR.

Setkání na pozvání velvyslance ČR se zúčastnilo deset zástupců z řad potomků československých imigrantů, kteří do Kyrgyzstánu přijeli v meziválečném období a založili průmyslové družstvo Interhelpo, jež pomáhalo budovat moderní Kyrgyzstán. Současná krajanská komunita „Nazdar“ v Kyrgyzstánu sdružuje desítky rodin s československými kořeny, často s původními jmény, které ve svých archivech uchovávají paměť na toto období a mají zájem o zviditelnění role České republiky jakožto dědice tohoto odkazu.

V průběhu diskuze byli členové komunity „Nazdar“ informováni o aktivitách velvyslanectví a MZV ČR obecně ve vztahu ke krajanům a možnostech spolupráce na různých kulturních akcích. Velvyslanectví ČR v roce 2021 se spolkem „Nazdar“ aktivně komunikovalo ve věci podpory českých krajanů formou nabídky účasti jejich zástupců na kurzu češtiny v Poděbradech, pozvání na řadu tematických konferencí, poskytnutí peněžních darů na krajanské kulturní projekty aj.