по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví ČR podpořilo školní výuku onkologicky nemocných kyrgyzských děti v rámci rozvojového projektu MZV ČR

Dne 14.9.2021 byly velvyslancem ČR Rudolfem Hyklem oficiálně předány výstupy realizace malého lokálního projektu financovaného z rozvojové pomoci MZV ČR v Národním onkologickém centru v hlavním městě Kyrgyzstánu Biškeku.

Malý lokální projekt vybraný MZV ČR pro rok 2021 v Kyrgyzstánu zahrnoval zakoupení techniky, učebnic a spotřebního materiálu pro projekt „Starostlivá škola“, zaměřený na vzdělávání onkologicky nemocných dětí přímo v budově nemocnice, prostřednictvím realizátora projektu veřejného fondu „Je snadné pomáhat“. Jedná se o inovativní projekt neziskového fondu, který měl za cíl přilákat pozornost dárců k situaci kyrgyzských dětí, ochuzených z důvodu dlouhodobé onkologické nemoci o vzdělávání, a pedagogů, kteří dobrovolně docházeli děti doučovat přímo do nemocnice. Tyto situace totiž dosud v kyrgyzské legislativě nebyly zakotveny, vydání patřičného zákona by dětem, často z chudých rodin, poskytlo právo na vzdělání a pedagogům by alespoň částečně z rozpočtových prostředků proplatilo jejich práci. Dlouhodobějším cílem projektu je vytvořit síť podobných nemocničních škol po celé zemi. 

Velvyslanectví ČR rozvojový projekt podpořilo max. částkou 215 tis. Kč s tím, že z přidělených prostředků byla zakoupena IT technika, tedy počítače, tablety, projektor, robotechnika aj., vybavení učebny, učebnice, kancelářské potřeby a též financována propagace výsledků projektu. Dne 14.9.2021 byl zorganizován kulatý stůl zaměřený na prezentaci projektu, v průběhu kterého vystoupil velvyslanec Rudolf Hykl, zástupci Fondu a Ministerstva zdravotnictví a sociálního rozvoje Kyrgyzstánu. Dále byla objednána informační kampaň, která projekt a přínos české rozvojové pomoci představí v rámci většiny kyrgyzských médií. V neposlední řadě byla z rozpočtu projektu připravena a publikována metodická příručka pro pedagogy, kteří se ve své práci střetávají s dlouhodobě nemocnými dětmi. Samotné předání výstupů českého rozvojového projektu přilákalo pozornost kyrgyzského televizního kanálu Ala-Too 24, jemuž velvyslanec Hykl poskytl rozhovor.


Zpracovala: Ing. Olga Kalinová, MBA

Galerie


Malý lokální projekt v Kyrgyzstánu (2021) / Местный проект развития в Кыргызстане (2021 г.)