по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví ČR spoluorganizátorem online Alumni Meetup Kazakhstan 2021

Dne 15. října 2021 se uskutečnilo virtuální setkání kazachstánských absolventů českých vysokých škol. Organizátorem akce se stal Dům zahraniční spolupráce (DZS), příspěvková organizace MŠMT ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Nur-Sultanu. Akce, jíž se zúčastnilo na třicet osob, byla nacílena nejen na propojení bývalých studentů a sdílení jejich zkušeností se studiem v ČR, ale přilákání nových zájemců o studium.

Program Czech Republic Alumni sdružuje zahraniční studenty a absolventy českých vysokých škol a pomáhá rozvíjet jejich vztah k České republice. Výhodou účasti v programu může být udržování kontaktů, sdílení zkušeností a znalostí ze studia v ČR, též potenciálních pracovních možností.

 Velvyslanec Rudolf Hykl během svého proslovu k absolventům


Velvyslanec Rudolf Hykl během svého proslovu k absolventům

Program online setkání kazachstánských absolventů zahrnoval představení programu Czech Republic Alumni ze strany DZS, iniciativy Study in the Czech Republic o možnostech studia v ČR, dále Alumni Talks, v rámci kterých bylo možné vyslechnout několik vybraných kazachstánských absolventů a jejich zkušenosti s životem a studiem v České republice, a networking formou moderované diskuze. Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu online akci podpořilo formou úvodního vystoupení velvyslance Rudolfa Hykla a pozváním potenciálních i bývalých studentů z Kazachstánu. V rámci svého proslovu velvyslanec Hykl ocenil roli současných i bývalých kazachstánských studentů v ČR v rozvoji mezilidských vztahů mezi ČR a Kazachstánem. Dle něj mají absolventi roli reprezentantů nejen pro propagaci studia v ČR pro nové zájemce, ale i samotné české kultury ve světě. 

 Na velvyslanectví též pracují bývalí absolventi českých VŠ


Na velvyslanectví též pracují bývalí absolventi českých VŠ

V České republice aktuálně studuje okolo 2.500 studentů z Kazachstánu. Jedná se o jednu z nejpočetnějších skupin zahraničních studentů v ČR. Zaměření jejich studií se netýká pouze standardních oborů ekonomiky, IT či managementu, zájem projevují i o méně žádané obory zemědělství, rybářství, nebo  tradičního českého sklářství.