по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pačinek Glass
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava českého uměleckého skla v Almaty zahájena

Dne 5. února 2020 byla slavnostně otevřena výstava českého uměleckého skla v Almaty, kterou zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu ve spolupráci se státním Muzeem výtvarného umění A. Kastějeva. Výstava prezentuje umělecké sklo významného českého skláře Jiřího Pačinka a bude v této prestižní umělecké galerii v Kazachstánu přístupna veřejnosti do 1. března 2020.

Muzeum A. Kastějeva v Almaty je nejvýznamnější uměleckou galerií výtvarného umění v Kazachstánu, je to rozsáhlý objekt v centru města, který ve svých expozicích má přední díla západoevropského, ruského a asijského umění.  Výstava českého skla pod názvem „Křišťálová zahrada“ navazuje na prezentaci v Národním Muzeu Kazachstánu v Nur-Sultanu v září 2019 a tvoří ji na třicet nejlepších uměleckých děl Jiřího Pačínka znázorňujících faunu a podmořský svět, přičemž expozice byla rozšířena o další exponáty speciálně vytvořené umělcem pro výstavu v Almaty. Nádherné skleněné výtvory doplňují nástěnné fotografie z výroby uměleckého skla a též videoprojekce natočená přímo v dílně umělce.

Na slavnostním zahájení výstavy dne 5. února 2020 vystoupil velvyslanec ČR Rudolf Hykl, ředitelka Muzea výtvarného umění A. Kastějeva Gulmira Šalabajeva, vedoucí úřadu MZV Kazachstánu v Almaty Erlan Iskakov a dále samotný autor výstavy Jiří Pačinek, který byl zahájení přítomen. Na vernisáži organizované Velvyslanectvím ČR bylo přítomno na 200 významných hostů zastupujících umělecké kruhy Kazachstánu, státní správu, podnikatele, diplomatický sbor a média. Samotnému zahájení výstavy předcházela tisková konference ve formě press-tour za účasti Jiřího Pačinka a velvyslance, které se zúčastnilo na 30 reportérů, blogerů a zástupců televize včetně, hlavního kazachstánského zpravodajského kanálu Khabar. Mimořádný zájem sdělovacích prostředků a veřejnosti byl dále potvrzen účastí více jak 50 umělců a studentů uměleckých škol na přednášce Jiřího Pačinka následující den, kterou zorganizovalo Muzeum za přítomnosti jeho ředitelky G. Šalabajevové a českého velvyslance.

Akce byla silně mediálně pokryta, almatinská veřejnost byla o akci před a v průběhu výstavy informovaná v tisku, prostřednictvím představení na webových stránkách a sociálních sítích, v jejichž rámci byla vyzdvihnuta především umělecká dimenze představeného českého skla. Odvysíláno bylo video ve formě upoutávky k návštěvě ČR a informací o výstavě v Almaty na stránkách mezinárodního letiště Almaty nebo reportáž na televizním kanálu Khabar v pořadu „Kultvoyage“. Odkazy jsou k dispozici níže.

Dle hodnocení českého umělce a kazachstánských médií se jednalo o mimořádnou kulturní událost, především však o představení hodnotných uměleckých děl, což zaznělo i v projevu ředitelky Muzea G. Šalabajevové. Zájem odborné komunity o spolupráci se ZÚ Nur-Sultan, ale především o díla J. Pačinka byl enormní, došlo ke zviditelnění České republiky a jejího tradičního oboru sklářství na vysoce profesionální úrovni.

 

Odkazy na video prezentace:

Videoupoutávka o ČR a výstavě (prezentovaná na stárnkách mezinárodního letiště Almaty)

Reportáž v pořadu „Kultvoyage“ (televizní kanál Khabar)

 

Odkazy na články:

Деловой Казахстан (республиканская экономическая газета)

Вечерний Алматы

Время (общественно-политическая газета Казахстана)

Спутник ближнее зарубежье

Атамекен бизнес (Inbusiness.kz)

Экспресс К (общественно-политическая республиканская газета)

МК.ru (Московский Комсомолец)

Қазақ газеттері (Kazgazeta.kz)

 

Zpracovala: Olga Kalinová

Galerie


Výstava českého skla v Almaty/ Выставка чешского стекла в Алматы