česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak snížit závislost Evropy na ruské ropě a plynu?

Ruská vojenská invaze Ukrajiny významným způsobem přispěla k prohloubení energetické krize, a současně opětovně poukázala na strategické závislosti Evropské unie na dovozech  ropy a zemního plynu z Ruska. Ve světle aktuálního vývoje na energetickém trhu Mezinárodní energetická agentura (IEA) zveřejnila krátce po sobě dva desetibodové plány zaměřené na snížení spotřeby ropy a dovozů zemního plynu do Evropské unie.

Plyn

Dle vyjádření výkonného ředitele IEA Dr. Birola „využití zemního plynu ze strany Ruska jako ekonomické a politické zbraně ukazuje, že Evropa musí jednat rychle, aby byla v rámci další zimy připravena čelit významným nejistotám spojeným s dovozem ruského plynu“. V případě plynu IEA uvádí, že je Evropská unie schopna bezpečným a dostupným způsobem do jednoho roku snížit dovoz zemního plynu z Ruska o více než třetinu, a to zejména prostřednictvím akcelerace implementace opatření zaměřených na přechod k čistým energiím.

Konkrétní opatření navržená v rámci plánu zahrnují zejména: záměr neuzavírat další nové smlouvy o dodávkách plynu s Ruskem; nahrazení dodávek plynu alternativními zdroji, jako je LNG či bionafta; zavedení minimální skladovací povinnosti pro komerční provozovatele plynových zásobníků; zrychlení zavádění nizkoemisních zdrojů včetně jádra; přijetí krátkodobých opatření k ochraně zranitelných spotřebitelů před vysokými cenami; výměna plynových kotlů za tepelná čerpadla; zvýšení energetické účinnosti budov atp.

Desetibodový plán IEA o snížení závislosti EU na ruském zemním plynu naleznete na níže uvedeném odkazu:

https://www.iea.org/reports/a-10-point-plan-to-reduce-the-european-unions-reliance-on-russian-natural-gas

 

A 10-Point Plan to Reduce the European Union’s Reliance on Russian Natural Gas

A 10-Point Plan to Reduce the European Union’s Reliance on Russian Natural Gas

 

Ropa

Desetibodový plán na snížení spotřeby ropy ve vyspělých ekonomikách, které tvoří 45% celosvětové poptávky po ropě, obsahuje konkrétní doporučení, jejichž okamžitá implementace by měla dle IEA snížit poptávku po ropě v následujících 4 měsících o 2,7 milionu barelů. Většina opatření je zaměřena na oblast dopravy. Mezi konkrétní opatření patří snížení povolené rychlosti na dálnicích minimálně o 10 km/h, zavedení tzv. neděle bez aut, podpora veřejné dopravy, využívání práce z domova, podpora cyklistiky a chůze či využívání železniční dopravy místo letadel, a to zejména u pracovních cest na kratší vzdálenosti.

IEA upozorňuje, že snižování spotřeby ropy nesmí zůstat pouze dočasnou snahou. Omezování spotřeby ropy není dle IEA výhodné pouze kvůli energetické bezpečnosti, nýbrž jdou tato opatření ruku v ruce dlouhodobými klimatickými cíli.

Desetibodový plán IEA na snížení spotřeby ropy naleznete na níže uvedeném odkazu:

https://www.iea.org/reports/a-10-point-plan-to-cut-oil-use

 

A 10-Point Plan to Cut Oil Use

A 10-Point Plan to Cut Oil Use