česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

IEA reaguje na ruskou agresi vůči Ukrajině uvolněním 60 milionů barelů ropy

Členské země Mezinárodní energetické agentury (IEA) vyjádřily na včerejším mimořádném ministerském zasedání plnou solidaritu s ukrajinskými občany a jejich demokraticky zvolenou vládou a silně odsoudily neoprávněný a nevyprovokovaný ruský vojenský útok na Ukrajinu. Za účelem zklidnění situace na trhu s ropou členové jednomyslně odsouhlasili spuštění kolektivní akce, jejímž prostřednictvím zainteresované země uvolní do oběhu 60 milionů barelů ropy ze svých pohotovostních rezerv.

Členové IEA současně deklarovali svoji připravenost poskytnout Ukrajině humanitární pomoc ve formě dodávek pohonných hmot a dalších energetických produktů. Učinila tak ve formě několika stovek tun paliva také Česká republika, což na jednání potvrdil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který současně vyjádřil připravenost Česká republika zapojit se do kolektivní akce v případě narušení dodávek ropy.

Ministři diskutovali také způsob snížení evropské závislosti na ruském plynu, kdy zdůraznili potřebu hledání alternativních dodavatelů a akceleraci dobře řízeného přechodu na čisté energie. Sekretariát IEA připravuje ve spolupráci s Evropskou komisí deseti bodový akční plán jak snížit závislost Evropy na ruském plynu pro nadcházející zimu, k jehož zveřejnění dojde ve čtvrtek 3. března 2022. Otázka energetické bezpečnosti bude předmětem hlubší diskuze ministrů na řádném ministerském zasedání IEA, které se uskuteční ve dnech 23. a 24. března 2022 v Paříži. Na jednání byl přizván jako host ukrajinský ministr energetiky German Galušenko.

Ropné zásoby členů IEA činní 1.5 miliard barelů ropy. Úterní rozhodnutí znamená historicky čtvrté využití mechanismu kolektivní akce IEA, k jehož poslednímu spuštění došlo v souvislosti s výpadky produkce ropy a ropných produktů způsobených konfliktem v Libyi v roce 2011.