česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jaké bylo loni daňové zatížení práce?

OECD zveřejnila 14. dubna letošní vydání své vlajkové publikace v oblasti daní, která porovnává daňové zatížení práce v zemích OECD a sleduje jeho vývoj v čase, Taxing Wages 2015.
 

Daňové zatížení práce ukazuje, jaké procento z celkových nákladů práce (tj. součtu hrubé mzdy a odvodů zaměstnavatele) tvoří daně z příjmu zaměstnanců a odvody na sociální a zdravotní pojištění (jak zaměstnanců, tak zaměstnavatelů). Mezi lety 2010 a 2014 vzrostlo daňové zatížení práce průměrného pracovníka v OECD o zhruba 1 procentní bod, většina tohoto nárůstu byla přitom způsobena růstem daně z příjmu, nikoliv odvodů. Ve sledovaném období se zatížení zvýšilo ve 23 a pokleslo pouze v 10 zemích OECD. Vlády vesměs nezvyšovaly sazby daně, zvýšení vyplývá z toho, že mzdy rostly rychleji než daňové slevy a odčitatelné položky. Nárůst daňového zatížení práce v letech 2010-2014 v zásadě vyrovnal předchozí pokles v období 2007-2010, kdy se naopak zátěž snížila ve 23 a zvýšila pouze v 10 zemích OECD.

V r. 2014 bylo průměrné daňové zatížení práce (svobodného bezdětného pracovníka s průměrnou mzdou) v OECD 36%. Nejvyšší byla zátěž v Belgii (55,6%), Rakousku (49,4%), Německu (49,3%) a Maďarsku (49%), nejnižší naopak v Chile (7%), na Novém Zélandu (17,2%) a v Mexiku (19,4%). Česká republika obsazuje se 42,6% osmou nejvyšší příčku z 34 zemí OECD. Přes polovinu této zátěže přitom tvoří odvody zaměstnavatelů na sociální a zdravotní pojištění.

Poněkud jiný obrázek nabízí porovnání daňového zatížení práce u rodiny se dvěma dětmi, kde pracuje - za průměrnou mzdu - pouze jeden rodič. Nejvíce jsou daněmi a odvody zatíženi takoví pracovníci a jejich zaměstnavatelé v Řecku (43,4%), nejméně pak na Novém Zélandu (3,8%). Česká republika je zde s 26,8% na průměru OECD (26,9%). Podíváme-li se na čisté daňové zatížení takového zaměstnance, což je poměr daně a odvodů pouze zaměstnance (po odečtení případných přídavků na děti) k hrubé mzdě, v ČR činilo toto zatížení v r. 2014 pouhých 1,9%, což je druhá nejnižší hodnota v OECD, která svědčí o daňové podpoře rodin s dětmi ze strany státu.

Zvláštní kapitola publikace Taxing Wages je letos věnována daňovému zatížení práce v pěti partnerských zemích OECD: Číně, Indii, Indonésii, Brazílii a Jihoafrické republice. Zatímco v Číně a Brazílii je zátěž srovnatelná se zeměmi OECD, v ostatních třech zemích je podstatně nižší. Zajímavým poznatkem je, že v těchto zemích prakticky neexistuje daňová podpora rodin s dětmi.

 

Pro více informací.