česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní energetická agentura zveřejnila zprávu o úloze energetiky v boji se změnami klimatu

V souvislosti s konáním Konference smluvních stran (COP21) Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, která se uskuteční koncem roku 2015 v Paříži, vydala Mezinárodní energetická agentura (IEA) Zvláštní zprávu zaměřenou na změny klimatu a energetiku.

Energetický sektor významně přispívá k tvorbě emisí CO2 (produkce emisí skleníkových plynů v energetickém sektoru je 2x vyšší než množství emisí ze všech ostatních zdrojů dohromady), a proto ho IEA považuje za důležitou součást řešení klimatických změn a ve Zprávě se zabývá jeho úlohou v boji se změnami klimatu i dalšími souvisejícími výzvami (energetická bezpečnost, hospodářský růst, přístup k energii).

Zpráva vychází z předběžné analýzy dopadů dosud zveřejněných zamýšlených vnitrostátně stanovených příspěvků jednotlivých zemí pro COP21, podle níž by sice měly mít tyto příspěvky pozitivní vliv na budoucí energetické trendy a snížení emisí CO2 v energetickém sektoru, ale pro dosažení cíle omezení celosvětové změny klimatu na 2° C nejsou dostatečné.  

Pro další pokrok v boji se změnami klimatu Zpráva IEA doporučuje 4 hlavní výstupy z COP21: emise z energetického sektoru by měly dosáhnout vrcholu co nejdříve, zamýšlené vnitrostátně stanovené příspěvky by měly být revidovány každých 5 let (vzhledem k dynamickému vývoji v energetickém sektoru včetně technologického vývoje a snižování nákladů na nové energetické technologie, což může usnadnit další významné snižování emisí CO2), cíl omezení celosvětové změny klimatu na 2° C by měl být vyjádřen jako dlouhodobý emisní cíl (vyjasnění emisního cíle bude podle IEA přínosné pro rozvoj nových technologií i snížení nákladů na tyto technologie) a průběžné sledování pokroku v energetickém sektoru (např. vývoj ve spotřebě energie, spotřebě nových vozidel apod.).

Za hlavní úkol v nejbližší době IEA považuje zastavení zvyšující se úrovně emisí CO2, který by v případě využití 5 doporučených opatření bylo možné splnit již v roce 2020. Všechna doporučení IEA (zvýšení energetické účinnosti v průmyslovém sektoru, domácnostech a dopravním sektoru, omezení nejméně efektivních uhelných elektráren a zákaz další výstavby těchto elektráren, zvýšení investic do technologií výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie na 4 mld. USD do roku 2030, reforma a postupné odstranění subvencí do fosilních paliv a omezení emisí metanu při těžbě ropy a zemního plynu) jsou založena na existujících technologiích a nemají negativní dopad na ekonomický růst.