česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa jednal v Paříži

Náměstek MZV Martin Tlapa jednal ve dnech 13. – 14. září 2016 s představiteli Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v Paříži.

Dne 13. září absolvoval náměstek Tlapa bilaterální schůzky mj. se zástupcem generálního tajemníka OECD Douglasem Frantzem, s ředitelem Direktorátu OECD pro obchod a zemědělství Kenem Ashem, s ředitelem Rozvojového centra OECD Mario Pezzinim i s nastupující předsedkyní Výboru pro rozvojovou pomoc OECD Charlotte Petri Gornitzkou. Obě strany se dohodly na spolupráci při současném působení ČR v Hospodářské a sociální radě OSN, s důrazem na naplňování Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj. ČR rovněž využije expertízu OECD v oblasti vyhodnocování rizikovosti cílových zemí českého exportu a investic a bude usilovat o větší zastoupení českých občanů ve strukturách OECD.

Dne 14. září náměstek Tlapa vedl delegaci České republiky na zasedání Výboru pro rozvojovou pomoc OECD, které se věnovalo výsledkům a doporučením z historicky prvního vyhodnocení systému zahraniční rozvojové spolupráce a humanitární pomoci ČR, jež v letošním roce probíhalo se zapojením hodnotitelů z Nizozemska s Švýcarska. Zasedání bylo rozděleno do tří tematických bloků, během nichž ČR prezentovala svůj přístup k naplňování Agendy 2030, k uplatňování transformačních zkušeností ve dvoustranné rozvojové spolupráci a k posilování kapacit pro realizaci rozvojových a humanitárních aktivit. Přizvaný zástupce Moldavska, jedné z prioritních zemí zahraniční rozvojové spolupráce ČR, potvrdil přidanou hodnotu české rozvojové pomoci zejména pro místní obyvatelstvo.

Zpráva z historicky prvního vyhodnocení rozvojové spolupráce ČR ze strany Výboru pro rozvojovou pomoc OECD bude po finální editaci publikována v polovině října, při této příležitosti MZV uspořádá veřejnou prezentaci za účasti zástupců hodnotícího týmu a Výboru pro rozvojovou pomoc OECD.