česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

OECD hodnotí ČR jako nejliberálnější ekonomiku v obchodu se službami za rok 2021

Na začátku února zveřejnilo OECD aktualizovaný index STRI (Services Trade Restrictiveness Index), kterým od roku 2014 měří napříč padesáti zeměmi bariéry a regulace v obchodu se službami. Česká republika se umístila na první příčce, což z ní dělá nejliberálnější ekonomiku v sektoru obchodu se službami mezi sledovanými zeměmi za rok 2021. Toto umístění potvrzuje rostoucí atraktivitu ČR pro mezinárodní investice a obchod. Na druhém a třetím místě se umístily dvě mimoevropské země – Japonsko a Chile.

Ze zprávy OECD je  patrné, že oproti roku 2020 došlo k zpomalení nárůst obchodních bariér  v porovnání s předchozími lety. Nové bariéry se objevovaly především jako opatření jednotlivých vlád v souvislosti s ochranou veřejného zdraví v reakci na pandemii covid-19. Většina těchto covidových restrikcí má však slabý vliv na STRI, jelikož tato opatření jsou pouze dočasná. Největší liberalizace byla pozorována v letecké dopravě, komerčním bankovnictví a počítačových službách. Ke snížení překážek došlo také v sektoru přeshraničního digitálního obchodu, kdy vlády uvolňováním restrikcí reagovaly na postupující pandemii.

 

OECD poukazuje na to, že snahy snížit obchodní bariéry by mohly výrazným způsobem redukovat náklady firmám poskytujícím své služby přeshraničně. Pokud se ve střednědobém období podaří státům s vysokým STRI skórem snížit regulační zátěž alespoň o polovinu vůči státům s nejnižším STRI skórem, náklady v sektoru obchodu se službami by mohly v průměru klesnout o 6 - 16 %. Letošní STRI potvrzuje, že otevřený trh v oblasti obchodu se službami je klíčový k podpoře silného a udržitelného zotavení po pandemii, napomáhá posílení konkurenceschopnosti a budování odolných dodavatelských řetězců.

 

Odkaz na plnou verzi hodnocení STRI pro rok 2021

Odkaz na zprávu věnovanou ČR