česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

OECD vydala publikaci Pension Markets in Focus 2016

OECD vydala publikaci Pension Markets in Focus 2016, která se zaměřuje na vývoj trhu s penzijními produkty. Studie nabízí přehled tržních trendů, penzijních systému a zajišťovacích nástrojů v jednotlivých zemích.
 

Primárně se publikace zaměřuje na penzijní fondy (kapitálové pilíře penzijních systémů) a zabývá se způsoby jejich financování (soukromé, přes zaměstnavatele atd.) Rovněž hodnotí investiční strategie penzijních fondů v uplynulé dekádě a nabízí výhled do budoucna.

Celkový objem investic penzijních fondů vykazuje v posledních deseti letech stabilní růst, vyjma roku 2008, kdy došlo k propadu v důsledku finanční a hospodářské krize. Počet penzijních fondů však v důsledku fůzí těchto finančních institucí v poslední době klesá. Důvody fůzí jsou nejčastěji snaha o snížení režijních nákladů a konkurenční tlak.

Na vybraném vzorku zemí se studie snaží najít vztah mezi velikostí penzijního trhu, počtem jeho subjektů a mírou výnosností investic. Výsledná zjištění ukazují na skutečnost, že v období let 2005 – 2015 byla míra výnosnosti vyšší v zemích s relativně nízkým počtem penzijních fondů.

Objem investic penzijních fondů a jejich význam pro ekonomiku se v jednotlivých zemích výrazně odlišují. V některých zemích dosahuje poměr investovaných aktiv a HDP hodnoty přes 100 %, ve většině případů se však tento indikátor pohybuje pod 20 %.

 

přílohy

Pension Markets in Focus 2016 5 MB PDF (Acrobat dokument) 2.12.2016