česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OECD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

OECD vydala svůj nový Ekonomický výhled

OECD konstatuje, že oživení globální ekonomické aktivity pokračuje, ztrácí však na síle a je čím dál tím víc nerovnoměrné. V některých zemích je zotavení poměrně rychlé, jinde ale hospodářská dynamika zaostává. To se týká zejména rozvíjejících se ekonomik, v nichž je zatím míra vakcinace proti COVID-19 relativně nízká.

Globální ekonomika by po hlubokém propadu v roce 2020 měla podle prognózy OECD letos vzrůst o 5,6 % a dále o 4,5 % a 3,2 % v letech 2022 a 2023. V rozvíjejících se ekonomikách by pandemie měla mít negativní dopad přinejmenším i ve střednědobém horizontu. Situace na trhu práce by se však postupně měla zlepšovat. Meziroční inflace by měla kulminovat koncem letošního roku, následně by růst spotřebitelských cen měl podle OECD zvolnit.

Podle OECD je nadále zapotřebí, aby hospodářská politika podporovala realokaci zdrojů a zvyšovala potenciální růst. Mimořádná podpora ze strany fiskální politiky by s pokračujícím oživením ekonomiky měla být cílenější.

Situace ČR

OECD predikuje růst HDP v ČR na úrovni 2,5 % v roce 2021, 3,0 % v roce 2022 a 3,9 % v roce 2023. Průměrná míra inflace by v příštím roce měla přesáhnout 6 %, v roce 2023 by však díky zpřísnění měnové politiky a bazickému efektu měla zpomalit do blízkosti 2,5 %. Míra nezaměstnanosti by díky ekonomickému růstu měla postupně klesat.

Kompletní Ekonomický výhled OECD najdete zde