česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

OECD vydává plnou verzi globálního standardu pro automatickou výměnu informací

OECD učinila důležitý krok směrem k větší transparentnosti a k ukončení bankovního tajemství v daňových záležitostech – dne 21. 7. 2014 vydala plnou verzi nového globálního standardu pro výměnu informací mezi daňovými jurisdikcemi.

Standard pro automatickou výměnu informací o finančních účtech v oblasti daní" vyzývá vlády k získání podrobných informací o účtech vedených finančními institucemi i k automatické každoroční výměně těchto informací. Standard, vyvinutý v rámci OECD na základě mandátu od skupiny G20, schválilo zasedání ministrů financí zemí G20 v únoru 2014 a také Rada OECD.

Norma vyzývá k výměně informací o výši zůstatků na účtech, o úrocích, dividendách, či o výnosech z prodeje aktiv, které finanční instituce oznamují svým vládám a které zahrnují informace o účtech jednotlivců i subjektů, včetně fondů či nadací. Nová, konsolidovaná verze obsahuje komentář a pokyny pro implementaci ze strany vlád a finančních institucí, podrobné vzorové smlouvy, jakož i normy pro harmonizovaná technická a informační řešení, zejm. standardní formát a požadavky pro bezpečný přenos dat.

Podle generálního tajemníka OECD Angela Gurríi "pověřila OECD skupina G20 ke spolupráci se zeměmi G20, OECD a dalších zúčastněných stran k vývoji ambiciózního modelu pro výměnu informací, který by pomohl vládám v boji proti daňovým podvodům a daňovým únikům. Dnešní zahájení tohoto programu nás posouvá blíž ke světu, ve kterém se daňové podvody již nemají kam schovat."

OECD formálně představí nový standard ministrům financí zemí G20 na svém příštím zasedání v australském Cairns (20.-21. 9. 2014). Jak uvedl GT OECD Gurría : "Naše sdělení bude mít jasný a jednoduchý obsah: automatická výměna informací standardu je připravena k realizaci".

K automatické výměně informací se již zavázalo více než 65 zemí světa. vč. České republiky (viz seznam níže), a dalších 40 zemí přislíbilo, že se bude řídit „specifickým a ambiciózním plánem", podle kterého dojde k prvním automatickým výměnám informací v roce 2017.

Země a jurisdikce, které se již veřejně zavázaly k realizaci automatické výměny informací: Andorra, Anguilla, Argentina, Austrálie, Rakousko, Belgie, Bermuda, Brazílie, Britské Panenské ostrovy, Bulharsko, Kanada, Kajmanské ostrovy, Chile, Čínská lidová republika, Kolumbie, Kostarika, Chorvatsko, Kypr, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Faerské ostrovy, Finsko, Francie, Německo, Gibraltar, Řecko, Guernsey, Maďarsko, Island, Indie, Indonésie, Irsko, Isle of Man, Izrael, Itálie, Japonsko, Jersey, Korea, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Malajsie, Malta , Mexiko, Montserrat, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Ruská federace, Saúdská Arábie, Singapur, Slovenská republika, Slovinsko, Jižní Afrika, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, Ostrovy Turks a Caicos, Velká Británie, Spojené státy americké, Evropská unie.

Podrobné informace (v angličtině) naleznete na webových stránkách OECD.