česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

OECD - výsledky PISA 2015 (mezinárodní srovnání znalostí 15-ti letých studentů)

Vedoucí představitelé Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dnes souběžně v několika světových metropolích (Londýn, Paříž, Brusel, Berlín, Řím) představili první dva svazky z rozsáhlého souboru dat a výsledků programu OECD, který se zabývá mezinárodním porovnáním znalostí a dovedností 15-ti letých studentů v oblastech přírodních věd, matematiky, čtenářských dovedností a řešení vybraných praktických problémů pod názvem PISA 2015 (Programme for International Student Assessment). Standardizovanými testy v rámci programu PISA prošlo počátkem roku 2015 cca 540 tis. žáků v 72 zemích.
 

Nejvýznamnějším poselstvím zprávy je neustále narůstající celková dominance asijských zemí (v čele Singapur s velkým náskokem před Japonskem; v popředí ale např. též Vietnam), z neasijských členských zemí OECD je v popředí Estonsko, Finsko a Kanada. Výsledky žáků českých škol se dlouhodobě udržují kolem průměru, oproti předchozímu hodnocení však došlo k mírnému zhoršení výsledků v přírodních vědách a matematice, naopak čtenářská gramotnost se nepatrně zlepšila. Sociální determinace zůstává v ČR nadprůměrně vysoká, naopak procento dětí s většími problémy či opakováním ročníku je pozitivně poměrně nízké.

 

Další podrobnosti lze najít na webu OECD (www.oecd.org/pisa) a na webových stránkách gestorského resortu v ČR (MŠMT, resp. ČŠI) - viz dnešní (6.12.2016) TK na MŠMT za účasti NM MŠMT p. Stanislava Štecha a ústředního školního inspektora p. Tomáše Zatloukala.

 

Přílohy:  2x (souhrn/summary, AJ, 3 str. + brožura "PISA 2015 - Results in Focus", AJ, 16 str.)

přílohy

OECD PISA 2015 - Summary 255 KB PDF (Acrobat dokument) 6.12.2016

OECD PISA 2015 - Results 2 MB PDF (Acrobat dokument) 6.12.2016