česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

OECD zpřístupnila databázi obchodu přidanou hodnotou, kterou vytvořila ve spolupráci s WTO

Dne 16. 1. 2013 byla na tiskové konferenci za účasti generálního tajemníka OECD A. Gurríi, generálního ředitele WTO P. Lamyho, komisaře EU pro obchod K. de Guchta a novozélandského ministra obchodu T. Grosera zveřejněna databáze mezinárodního obchodu přidanou hodnotou. (Na konci příspěvku naleznete krátké video).

Databáze, která je veřejně přístupná na adrese www.oecd.org/trade/valueadded, přináší nový pohled na globální obchodní toky a měla by mít dopad na mezinárodní obchodní vyjednávání včetně mnohostranných obchodních jednání, která probíhají v rámci WTO. Kromě odkazu na přístup do vlastní databáze je na zmíněné adrese i řada doplňujících a vysvětlujících informací.

Práce na analýze globálních hodnotových řetězců v OECD i po zveřejnění databáze pokračují, dalším vrcholem v tomto směru by mělo být ministerské zasedání OECD v květnu t.r., pro které Sekretariát OECD připravuje dokument o implikacích globálních hodnotových řetězců na konkrétní politiky jednotlivých zemí.

Sledování toků v přidané hodnotě mění pohled i na hlavní obchodní partnery ČR. Nejdůležitějším partnerem nadále zůstává Německo, ale jeho podíl na českém vývozu i dovozu je v přidané hodnotě nižší. U exportu to odráží skutečnost, že polotovary vyrobené v ČR jsou v Německu použity na produkci, která je následně exportována na další trhy. O několik příček se propadá Slovensko, jako důležitý obchodní partner ČR naopak vystupují Spojené státy. Sestup Číny z pozice druhého největšího dovozce do ČR ilustruje skutečnost, že značná část přidané hodnoty ve výrobcích přicházejících z Číny vzniká v jiných zemích.

Také bilaterální obchodní bilance v hrubé a přidané hodnotě jsou rozdílné. Zatímco při sledování hrubého exportu a importu má ČR s Německem přebytek obchodní bilance, v přidané hodnotě má deficit. Obchodní deficit s Čínou v přidané hodnotě výrazně klesá.

Databáze dále dokládá, že český vývoz obsahuje vysoký podíl přidané hodnoty vytvořené v zahraničí, zvlášť markantní je podíl cizí přidané hodnoty v exportované elektronice a dopravních strojích.

V grafické podobě je možno výše uvedené skutečnosti prohlédnout v příloze.

V souvislosti se zveřejněním databáze zveřejnila OECD video (v angličtině) o tom jak fungují globální trhy, kdo na nich nejvíce profituje, a co je přidaná hodnota. 

 

 

 

přílohy

priloha_gvc_leden_2013 273 KB DOC (Word dokument) 21.1.2013