česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Průběžný ekonomický výhled

OECD dne 13. března 2018 vydala průběžný ekonomický výhled. Růst světové ekonomiky nadále mírně posílí, v letošním roce a v roce 2019 by se měl pohybovat těsně pod hranicí 4 %. Na trzích je patrný optimismus. Posiluje investiční aktivita a výkon mezinárodního obchodu. Daří se na trhu práce. Rizika jsou spojována především s chystaným utažením měnových politik a slabým tempem implementace strukturálních reforem.
 

Odkaz na prezentaci výhledu: http://www.oecd.org/eco/outlook/economic-outlook/

Predikce růstu byla revidována směrem vzhůru u většiny ekonomik skupiny G20. Za mírným zvýšením očekávaného růstu globální ekonomiky stojí především chystané snižování daňové zátěže spolu se zvyšováním veřejných výdajů v USA a rovněž plánovaná dodatečná fiskální expanze v DE.

Oživení investiční aktivity v podnikové sféře je patrné napříč světovými regiony, OECD očekává, že se příznivě podepíše na dynamice růstu mezinárodního obchodu. Investiční vyhlídky jsou oproti původním očekáváním silnější i v případě producentů komodit. Indexy důvěry spotřebitelů a podnikatelských subjektů v minulém roce výrazně vzrostly, na trzích je patrný optimismus.

K posílení růstu přispívá i příznivá situace na trhu práce. Rostou míry participace a zaměstnanosti, míra nezaměstnanosti se v mnoha případech pohybuje v blízkosti historicky nejnižších hodnot. Daří se vytvářet nová pracovní místa. Růst disponibilních příjmů se odráží ve zvýšené spotřebě domácností, růst však není vyvážen napříč příjmovými kategoriemi, nízkopříjmovým skupinám obyvatel se v mnoha zemích stále nepodařilo překonat předkrizovou úroveň reálných příjmů.

OECD rovněž očekává pozvolný růst míry inflace. Vývoj cen bude odrážet především situaci na trhu práce, rostoucí ceny vstupů a očekávanou normalizaci úrokových sazeb. Proti výraznému nárůstu cen bude působit stagnující produktivita práce a tlumená mzdová inflace - růst zaměstnanosti je v mnoha případech patrný především v kategorii pracovníků s nízkou kvalifikací.

rizikům výhledu OECD patří případné nepříznivé dopady utahování monetární politiky na volatilitu na finančních trzích. Vysoké zadlužení domácností a firem v některých ekonomikách bude akcentováno rostoucími úrokovými sazbami. Vysoké ceny aktiv související s přebytkem likvidity mohou zaznamenat výraznou korekci. OECD rovněž se znepokojením sleduje rostoucí počet ochranných opatření v mezinárodním obchodě a polevující tempo implementace strukturálních reforem (více v chystané publikaci Going for Growth).