česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OECD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stálá mise při OECD v Paříži se připojuje ke kampani proti násilí na ženách a dívkách

25. listopad je Mezinárodním dnem proti násilí na ženách. Tímto dnem startuje každoroční kampaň pořádaná UN Women – „Orange the World – 16 dní aktivismu proti genderově podmíněnému násilí na ženách a dívkách“. Oranžová barva je již tradičním symbolem kampaně. MZV a Stálá mise při OECD v Paříži se ke kampani opět připojí.

Násilí vůči ženám je závažným porušením lidských práv. Zahrnuje různé činy, jako například sexuální násilí, nucené potraty nebo sterilizace, sexuální obtěžování a různé formy násilí na internetu. Domácí násilí je rovněž formou násilí na ženách. Kořenem tohoto násilí je nerovnost žen a mužů, která je projevem strukturální diskriminace žen.

Podle posledních celosvětových průzkumů téměř 1 ze 3 žen starších 15 let byla alespoň jednou za život vystavena fyzickému nebo sexuálnímu násilí, ať už ze strany intimního partnera nebo jiné osoby. Výsledky těchto průzkumů vedou k závěru, že se situace na světě za posledních 10 let v zásadě nezměnila. Naopak, pandemie COVID-19 rizikové faktory pro násilí na ženách a dívkách v mnoha případech zhoršila a prohloubila hluboké strukturální nerovnosti. V mnoha zemích dochází k porušování a potlačování práv žen, jsou přijímány regresivní zákony vedoucí k beztrestnosti pro pachatele domácího násilí. Stále rozšířenější je kybernetické násilí, které postihuje zejména ženy aktivní ve veřejném životě. Obránkyně lidských práv jsou běžně terčem obtěžování, nenávistných projevů, diskriminace, šíření osobních nebo intimních informací, pomluv a další formy online nátlaku k umlčení a potrestání jejich veřejné účasti na sociálních médiích.

Ochrana lidských práv a základních svobod, včetně práv žen a dívek, patří spolu s podporou demokracie i nadále ke stěžejním cílům zahraniční politiky České republiky. Česká republika v mezinárodních organizacích podporuje rovné příležitosti žen a mužů a na jednáních OSN a dalších mezinárodních organizací aktivně vystupuje proti násilí na ženách a dívkách, včetně sexuálního násilí v ozbrojených konfliktech. V tomto roce – v rámci 50. zasedání Rady OSN pro lidská práva – podpořila ČR rezoluci k eliminaci všech forem diskriminace žen a dívek, dále rezoluci k mandátu zvláštního zpravodaje k násilí na ženách a dívkách a rezoluci k lidským právům žen a dívek v Afghánistánu.