česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Studie kvality zdravotní péče v ČR

ČR by podle OECD měla dále posílit a zkvalitnit úroveň primární péče a programů prevence pro snížení počtu chronických onemocnění, což ve svém důsledku povede k eliminaci finanční náročnosti systému. To je jedno ze stěžejních doporučení vycházející z poznatků studie OECD pro ČR v oblasti hodnocení zdravotního systému a kvality zdravotní péče, která byla představena 25. 6. 2014 v Praze expertkou OECD na problematiku zdravotnictví paní Francescou Colombo.

Přes dosažený pokrok v mnoha oblastech medicínské péče zpráva OECD mj. též zmiňuje řadu negativních trendů v oblasti zdraví a životního stylu v ČR v posledním období - nárůst kouření a obezity u dospělé populace i u dětí, nadprůměrný výskyt cukrovky, vysoká míra úmrtnosti na srdeční a mozkové příhody, apod. Zvýšení počtu chronických onemocnění, souvisejících se špatným životním stylem, je alarmující. Vláda by se proto měla zaměřit zejména na programy prevence a brzké diagnózy, mj. v oblasti boje s rakovinou.

Systém jednorázových akreditací nemocničních zařízení by podle OECD měl projít prověřením a úpravou, včetně nastavení permanentního monitorování rozsahu a kvality péče o pacienty. Jako málo pružný a nedostatečný se jeví sběr a vyhodnocování dat o fungování zdravotního systému. Zavedení elektronizace zdravotních záznamů do běžné praxe v primární i nemocniční péči by se mělo stát vhodným nástrojem efektivního řízení. Pacienti (přímo či prostřednictvím svých sdružení) by měli získat podstatnější vliv na rozhodování v oblasti reformy (optimalizace) systému i sledování jeho kvality.

Zkrácenou verzi doporučení OECD pro ČR (v angličtině) naleznete na webových stránkách OECD. Dále si můžete přečíst také kompletní dokumentaci i sadu předložených doporučení OECD: v angličtině, i v češtině.

V ČR je gestorem této problematiky Ministerstvo zdravotnictví, které se významným způsobem podílelo (poskytnutí podkladů, revize a připomínkování zprávy) na přípravě této studie.

Přečtěte si tiskovou zprávu Ministerstva zdravotnictví ze 25. června 2014.