česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zvláštní zpráva IEA k energetickému sektoru v subsaharské Africe

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2020 / 15:46.)

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala dne 13. 10. 2014 zvláštní zprávu o výhledu světové energetiky (Africa Energy Outlook), která se poprvé zaměřila na energetický sektor v subsaharské Africe a jeho budoucí perspektivy. Jedná se o první komplexní analýzu energetického sektoru subsaharské Afriky včetně databáze s aktuálními statistickými údaji.

Podle zprávy je široké zajištění spolehlivé a dostupné energie klíčové pro ekonomický rozvoj subsaharské Afriky, kde se sice nachází bohaté zdroje energie, ale dodávky energie a moderní energetické služby jsou zcela nedostatečné. Přístup k elektřině má pouze 290 mil. z 915 mil. obyvatel, ceny elektřiny patří k nejvyšším na světe a i přes postupné rozšiřování elektrifikace jsou 2/3 současných investic vynaloženy na rozvoj energetických zdrojů pro vývoz. Do budoucna zpráva předpokládá sice rychlý rozvoj energetického sektoru subsaharské Afriky, který se však bude potýkat s uspokojením ještě více rostoucí poptávky po energii.  

Základním prvkem energetického mixu subsaharské Afriky zůstává bioenergie (topné dřevo a dřevěné uhlí) a podle IEA se bude jeho podíl měnit pouze pozvolna. Zpráva zároveň počítá s rozvojem využívání rozsáhlých obnovitelných zdrojů energie (vodní, solární a geotermální energie) pro výrobu elektřiny. Přestože se téměř 30% z nově objevených nalezišť ropy a zemního plynu v posledních 5 letech nachází v subsaharské Africe, brání jejich využití pro ekonomický rozvoj regionu řada problémů (nepříznivé investiční prostředí, krádeže ropy, překážky pro regionální obchod, nedostatečně fungující instituce, nedostatečně efektivní nakládání s příjmy z vývozů energetických zdrojů, chybějící energetická infrastruktura apod.).  

Zpráva proto doporučuje 3 hlavní opatření v energetickém sektoru, která by společně se základními vládními reformami měla přispět k růstu ekonomiky subsaharské Afriky o 30% do roku 2040: dodatečné investice ve výši 450 mld. USD na omezení výpadků dodávek elektřiny o ½ a zajištění přístupu k elektřině v městských oblastech, prohloubení regionální spolupráce a integrace a efektivnější využívání příjmů z těžby ropy a zemního plynu.