english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Furiant, © Studio FAMU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Festival krátkých filmů zemí Visegrádské čtyřky v Oslo

Více než stovka návštěvníků dorazila v pondělí 25. září 2017 na zahajovací večer festivalu krátkých filmů zemí Visegrádské čtyřky, který pořádaly ambasády České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska v kině Cinemateket v Oslo. Po úspěšném prvním večeru a vydařené koktejlové recepci následovala v úterý debata s tvůrci promítaných filmů na maďarském velvyslanectví. Festival byl zakončen závěrečným promítáním krátkých filmů ve středu 27. září 2017.

Na zahajovací večer dorazili hosté jak z diplomatických kruhů a univerzit, tak i z řad široké veřejnosti. Promítání čtveřice krátkých filmů z Maďarska, České republiky, Slovenska a Polska zahájily krátké proslovy velvyslanců a představení filmových tvůrců.

Zleva: velvyslanec ČR Jaroslav Knot, velvyslankyně Slovenska Denisa Frelichová, velvyslankyně Maďarska Anna Mária Sikó, chargé d´affaires a.i. Polska Marian Siemakowicz

Zleva: velvyslanec ČR Jaroslav Knot, velvyslankyně Slovenska Denisa Frelichová, velvyslankyně Maďarska Anna Mária Sikó, chargé d´affaires a.i. Polska Marian Siemakowicz

Promítány byly tyto filmy:

  • Mindenki (Sing) – maďarský krátký film situovaný do období 90. let. Drama inspirované skutečnou událostí se zaměřuje na dětský sbor a jeho novou členku, která odhalila jeho tajemství. Film byl oceněn Oskarem za nejlepší krátký film v roce 2017.
  • Furiant (Peacock) – český krátký film režiséra Ondřeje Hudečka se zaměřil na životní příběh Ladislava Stroupežnického. Film byl promítán na filmovém festivalu v Karlových Varech a na filmovém festivalu v Torontu, v roce 2016 získal ocenění na filmovém festivalu Sundance.
  • Strach (Fear) – slovenský krátký film ze současnosti sleduje krátký časový úsek ze života dospívajícího chlapce. Tomu se podaří na telefon natočit rvačku v autobuse a bojí se, že ho při tom viděl jeden z útočníků.
  • Mazurek (The Easter Crumble) – polský krátký film sledoval Urszulu a její rodinu v období Velikonoc. Místo poklidné oslavy Velikonoc se svou rodinou zažije Urszula nejhorší den svého života.

Po promítání následovala recepce, během níž měli diváci také možnost pohovořit o promítaných filmech s jejich tvůrci, mimo jiné tedy i s českým režisérem Ondřejem Hudečkem.

V úterý se naskytla příležitost k hlubší debatě o krátkých filmech, filmovém průmyslu a specificích tvorby filmů ve střední Evropě v budově velvyslanectví Maďarska. To hostilo diskusní setkání filmových tvůrců, zástupců médií a studentů filmových škol v Oslo. Mezi tématy byly mimo jiné současný stav filmové tvorby ve střední Evropě nebo rozdíly ve financování krátkých filmů v zemích V4 a jinde ve světě.

Festival byl zakončen ve středu dalším promítáním krátkých filmů, a to opět v Cinemateket v Oslo. Na promítání byli mimo jiné zastoupeni i čeští krajané žijící v Norsku.

Režisér filmu Furiant Ondřej Hudeček, režisérka filmu Mazurek Julia Kolberger a producentka filmu Mindenki Anna Udvardy

Režisér filmu Furiant Ondřej Hudeček, režisérka filmu Mazurek Julia Kolberger a producentka filmu Mindenki Anna Udvardy