english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Oslo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolek Duchovenské vězeňské služby v Norsku

Ve středu 11. května 2022 přijal velvyslanec JUDr. Jaroslav Knot, Ph. D. zástupce spolku Vězeňské duchovenské péče. Jmenovitě předsedu spolku Pavla Zvolánka, místopředsedkyni Kristýnu Čobanovou, ředitele odboru výkonu vazby a trestu Vězeňské služby ČR Pavla Horáka, kaplanku Janu Matulíkovou z věznice Vinařice, kaplana Davida Smetanu z věznice Odolov a projektového manažera Jakuba Fraje. Spolek Vězeňské duchovenské služby od května tohoto roku realizuje za podpory fondů EHP projekt Podané ruce mentora, do kterého jsou zapojeny čtyři věznice v ČR. Cílem projektu je vytvoření nové služby, která se bude zaměřovat na reintegraci propuštěných vězňů zpět do společnosti. V rámci jejich pětidenní návštěvy Norska absolvovali exkurze ve věznicích Halden, Ravneberget a Ullersmo. Hlavním cílem jejich pobytu v Norsku bylo sdílení zkušeností s norskými kolegy.

S velvyslancem delegace probrala stav českého a norského vězeňství. Důležitost přikládá zejména duchovní péči o vězně, obě strany se shodly na jejím přínosu. Zástupci spolku konstatovali, že duchovní péče o vězně je v ČR velmi dobrá. Dalším projednávaným tématem byla filozofie přístupu k vězeňství, především pak zapojení neziskových organizací a dobrovolníků. V souvislosti s tím se vedla intenzivní diskuse na téma integrace vězňů zpět do společnosti. Dle vyjádření delegace je norské vězeňství silně orientované na individuální a důstojný přístup a zakládá si na důvěře. Takový přístup je finančně poměrně náročný, nicméně dle statistik se Norsku vyplácí.

Mezi svými cíli a vizemi do budoucna zmiňovali členové delegace především digitalizaci, která je v Norsku na vysoké úrovni. Kromě toho se delegace inspirovala na poli integrace propuštěných vězňů zpět do společnosti. Na závěr pan velvyslanec zástupcům spolku nabídl součinnost velvyslanectví při jejich případné další návštěvě Norska.

vězeňská duchovenská péče

vězeňská duchovenská péče

duchovenska vezenska

duchovenska vezenska