english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání různých generací českých krajanů a přátel Česko-norského fóra v Oslo

Dne 12. března 2023 se z iniciativy Česko-norského fóra uskutečnilo v Oslo setkání Čechů, kteří do Norska přišli před rokem 1989, s mladší generací krajanů, jenž se sem přesídlili již za svobodných podmínek. Krajany přišel pozdravit nový český velvyslanec David Červenka.  
 

Česko-norské fórum (TNF) zorganizovalo přátelské setkání krajanů spojující starší krajanskou komunitu, která do Norska utíkala z komunistického Československa, s mladšími a mladými Čechy. Setkání uvedla zástupkyně TNF, paní Lenka Sommerseth a pan Karel Babčický, pamětník aktivní v krajanském spolku, který ozřejmil vztah Norů k Čechům, přiblížil jednotlivé generace imigračních vln, vzpomínal na významné Čechy v Norsku i český spolkový život v různých obdobích 20. století. Jedním z osobně přítomných byl Michael Konůpek, český emigrant, signatář Charty 77 a spisovatel žijící v Norsku od roku 1977.

Velvyslanec Červenka ve svém vystoupení poděkoval krajanskému sdružení a české komunitě za propagaci dobrého jména Česka v Norsku. Ocenil rovněž záměr setkávání se napříč generacemi a sdílení osobních i historických zkušeností. Neocenitelné solidarity a mimořádné hmotné pomoci se Čechům dostalo po roce 1948, 1969 a 1989, což je dobré si připomínat v současné situaci, kdy naši podporu potřebuje Ukrajina. Velvyslanec dále přislíbil organizování podobných debat na půdě českého velvyslanectví a nabídnul krajanům otevřené dveře ambasády.

Možnost setkat se se svými známými, popovídat si a zavzpomínat, ale také se seznámit a inspirovat, využilo na čtyřicet krajanů z Oslo a okolí.