english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Adam Botek

Jsem studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Stáž na velvyslanectví jsem absolvoval v letních měsících v době od konce května do konce července 2018 a byla to jedna z nejlepších životních zkušeností, kterou jsem doposud zažil. Stáž považuji i za velký profesní přínos, protože jsem díky ní mohl poznat, čemu se naše velvyslanectví v cizině věnuje a jak vypadá utváření mezinárodních vztahů v praxi.

Adam Botek

Adam Botek

Měl jsem to štěstí, že jsem se hned z kraje mého pobytu v Norsku mohl podílet na návštěvě delegace českých poslanců z výboru pro sociální politiku a na vlastní oči tak vidět, jak vypadá předávání zahraničních zkušeností mezi našimi zákonodárci a řadou institucí zabývající se sociální politikou v Norsku. Vedle toho jsem také zjistil, co obnáší organizace takové návštěvy, a samozřejmě nabyl cenné poznatky o fungování norských institucí od parlamentu přes ministerstva až po obecní úřad a asociaci pěstounů, a to přímo od samotných představitelů těchto institucí.

Později jsem se věnoval různorodým úkolům, které jsem dostával od hlavně od paní konzulky, tedy vyřizování žádostí a dotazů od českých i norských občanů, komunikaci s norskými úřady nebo vypracovávání informací pro krajany týkající se například organizace voleb nebo kulturních akcí.

V neposlední řade jsem měl možnost se zúčastnit několika společenských a kulturních událostí, včetně diplomatických recepcí, které pořádaly jiné zastupitelské úřady v Oslo, což bylo pro mě bylo nejen velkou ctí, ale také velmi obohacující zkušeností.

Velmi mě těší, že jsem se do chodu velvyslanectví mohl zapojit aktivně, tzn. opravdu na velvyslanectví odvést určitou práci a snad tím i ulehčit práci ostatním.

Stáž doporučuji všem, kteří mají zájem o nahlédnutí do světa diplomacie a chodu zastupitelského úřadu v cizině a o zahraniční zkušenost se stáží ve velmi přátelském a vstřícném kolektivu.