english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Adéla Mertlová

Jsem studentkou posledního ročníku navazujícího magisterského studia Nordistiky na Masarykově univerzitě v Brně a na stáži na velvyslanectví jsem byla v rozmezí dvou letních měsíců, června a července 2017. Tyto dva měsíce, nabité jen pozitivními zážitky a zkušenostmi, hodnotím jako vůbec tu nejlepší příležitost, která se mi v závěru mého vysokoškolského studia mohla naskytnout. Kdybych tu možnost měla, s prodloužením stáže bych neváhala.

Adéla Mertlová

Adéla Mertlová

Stáž pro mě měla velký přínos hlavně v podobě získání nových praktických zkušeností a znalostí, cenných kontaktů a rozvíjení a zlepšení svých jazykových i komunikačních schopností. Vidět uplatnění a praktické využití svých již nabitých znalostí ze studia na Masarykově univerzitě pak bylo ocenění samo o sobě. Dozvěděla jsem se vše o fungování a práci velvyslanectví, instituce vzájemných norsko-českých vztahů, kterým se svým studiem norského jazyka, literatury a kultury intenzivně věnuji po celou dobu studií.

Mým hlavním pracovním úkolem byl překlad norské verze webových stránek. Tento úkol pro mě byl velkou výzvou, která mě ale zároveň velmi bavila. Vedle toho pak náplní stáže byly další překlady (z norštiny do češtiny), psaní článků na webové stránky a jejich překlad do angličtiny, pomoc při organizování akcí či dalších úkonech potřebných pro běžný chod velvyslanectví, a reprezentace na recepcích ostatních ambasád v Oslo. Měla jsem příležitosti nahlédnout do fungování diplomacie a diplomatických misí ministerstva zahraničí, a všechno dohromady mi pomohlo jak v mém osobním, tak i profesním růstu a zanechalo ve mě velký dojem. Další  důležitý faktor, který měl velký vliv na to, že stáž byla jen a pouze pozitivní zkušeností, byl pak hlavně přátelský přístup ze strany zaměstnanců ambasády a pana velvyslance. Vždy byli připraveni a ochotní mi poradit a pomoct, a zároveň vždy ocenili přínos a aktivitu z mé strany.

Je také důležité zmínit, že stáž přišla v období, kdy jsem pracovala na své diplomové práci. I v tomto mi velvyslanectví velmi pomohlo a vždy vyšlo vstříct. Téma mé diplomové práce, osobnost česko-norských vztahů Milada Blekastad a její překladatelská činnost, se dokonce v jednu chvíli i propojilo s mou prací na ambasádě, což bylo pro mě nečekané, ale o to více obohacující. Přineslo mi to velmi cenné podněty pro psaní a bádání.

Vždy se budu na zkušenost, kterou si odnáším z velvyslanectví v Oslo, dívat jako na jednu z těch vůbec nejlepších a nejužitečnějších. Všem zaměstnancům ambasády a panu velvyslanci děkuji za jejich ochotu a vstřícnost, díky kterým se stal můj dvouměsíční pobyt tady v Oslo nezapomenutelným. Nechtěla bych také opomenout pomoc od naší paní docentky Miluše Juříčkové, jejíž iniciativa mi již od prvotní fáze přípravy a žádosti o stáž velmi pomohla, a jejíž podpora pro mě velmi znamenala. Doufám, že zprostředkování mé velmi pozitivní osobní zkušenosti přispěje v rozhodování a přesvědčí kohokoliv, kdo o stáži na velvyslanectví v Oslo uvažuje.