english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Edita Gabrielová

Na zastupitelském úřadě v Oslu jsem strávila dva měsíce krásného zimního času. Vzhledem k velmi pozitivním ohlasům minulých stážistů, jsem měla na stáž velká očekávání a musím říct, že ta byla ještě předčena. Pobyt považuji za obohacující, neboť jsem se seznámila s chodem velvyslanectví, blíže nahlédla do norské a islandské vnitrostátní situace a taky jsem získala příležitost účastnit se zajímavých akcí. Celý pobyt byl navíc zpříjemněn přátelskou atmosférou na pracovišti.
 

Edita Gabrielová

Edita Gabrielová

Jsem studentkou třetího ročníku bakalářského programu Norský jazyk, literatura a kultura na Masarykově univerzitě v Brně a stáž pro mě představovala obrovskou příležitost, jak se zdokonalit v norském jazyce a nabrat zkušenosti v oblasti diplomacie. Největší část mojí práce představovalo čtení norských a islandských zpráv především z oblasti ekonomie a politiky v norštině a angličtině. Tyto zprávy jsem následně překládala do českého jazyka. Dále jsem se podílela na tvorbě webových stránek velvyslanectví v norštině nebo jsem se účastnila různých diplomatických akcí. Například jsem měla možnost zúčastnit se přednášky na Delegaci EU v Norsku, která pojednávala o vtazích EU a Norského království, kde jsem se navíc seznámila se stážisty z ostatních ambasád. Dále jsem byla pozvána na brífink konaný na islandské rezidenci, kde generální ředitel a náměstek generálního ředitele z Ministerstva zahraničních věcí na Islandu hovořili o islandské obchodní politice a také o vztazích s EU. V neposlední řadě jsem se zúčastnila online tiskové konference česko-norského projektu NORDTRANS, na které se představoval unikátní automatický algoritmus pro rozpoznávání mluvené norštiny a švédštiny za účelem převedení na text.

Závěrem bych ráda shrnula, že jsem za všechny nabyté zkušenosti opravdu vděčná a stáž bych doporučila každému, kdo o ní přemýšlí. Jsem potěšena, že jsem mohla být poslední stážistkou pana velvyslance Jaroslava Knota, kterému patří velký dík za předané zkušenosti, rady a milý a lidský přístup. Nemůžu opomenout ani ostatní zaměstnance velvyslanectví, kteří se ke mně chovali vždy přátelsky a nápomocně. Snad jen jediná věc, která mě trhá srdce je, že toho sněhu v průběhu stáže moc nenapadlo.