english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jitka Peloušková

Jsem studentkou třetího ročníku norštiny a angličtiny na FF MUNI v Brně. I přes veškeré restrikce a karantény jsem nakonec strávila září a říjen 2020 na stáži na ambasádě v Oslu. Stáž předčila má očekávání ve spoustě ohledů a já jsem velice spokojená a nadšená, že jsem tu mohla být.

Jitka Peloušková

Jitka Peloušková

Jak již mnoho stážistů psalo, práce na ambasádě je velice různorodá, typy úkolů se mění, člověk se nenudí – jedinou jistotou jsou rána s norskými novinami. Bylo skvělé, že jsem se díky orientaci úkolů mohla v rámci norského jazyka podívat i do oblastí, které jsem předtím vůbec nenavštívila (zákony a předpisy, vládní dokumenty, neliterární analýzy…). Fyzicky jsem se podívala na norské ministerstvo zahraničí a Arbeidstilsynet, a navíc byla svědkem slavnostního předávání ceny Gratias Agit Thorvaldu Steenovi.  Měla jsem mimo jiné možnost ponořit se do norských zákonů, daňových pravidel pro české firmy, které v Norsku chtějí podnikat, a díky čtvrtletní zprávě, kterou jsem pomáhala zpracovat, také do současného dění na Islandu. Angličtinu jsem taky využila, ale nejvíce oceňuji to, že jsem se skoro pořád pohybovala mezi norštinou a češtinou, a tím si trochu osvěžila svoji mateřštinu, kterou v rámci studia písemně vůbec nepoužívám. 

Když začal digitální semestr, všichni mi vyšli vstříc a já mohla nenásilně skloubit školu a práci na ambasádě, což jsem velice ocenila. A v neposlední řadě mi stáž umožnila strávit v Norsku nejkrásnější část roku.

Tyto dva měsíce by pro mě byly mnohem více stresující, kdyby nebylo velice vstřícného přístupu a příjemného prostředí na ambasádě. Chtěla bych tudíž moc poděkovat všem, hlavně panu velvyslanci Knotovi za ochotu, pomoc a rady na všech frontách a panu Utěšenému za všechno vysvětlování, náhledy do mezinárodní politiky a trpělivost s úkoly. A taky veverce, která žije za oknem kanceláře a dělala mi společnost.