english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nikola Macková

Jsem studentkou magisterského oboru právní aspekty podnikání na Vysoké škole finanční a správní v Praze. Na Velvyslanectví ČR v Oslo jsem působila jako stážistka od 1. listopadu do 31. prosince 2018. Stáž proběhla naprosto nad moje očekávání a vracím se domů vybavená především cennými zkušenostmi. Stáž hodnotím jako velký profesní přínos, proto ji všem zájemcům vřele doporučuji.
 

Nikola Macková

Nikola Macková

O stáž jsem požádala prostřednictvím e-mailové komunikace a na pohovor jsem se dostavila do Oslo osobně, kde jsem se poprvé setkala s panem velvyslancem Jaroslavem Knotem. Pár dní na to mi přišel e-mail o mém přijetí a já se už těšila až se do Oslo zase vrátím.

 

V prvních pracovních dnech jsem se především seznamovala s prací na velvyslanectví. Musím říct, že práce to byla velmi různorodá a probíhala ve třech jazycích - češtině, angličtině a norštině. Pomáhala jsem s překlady článků na webové stránky, vypracovávala jsem podklady pro zprávy na Ministerstvo zahraničních věcí ČR a také jsem nahlédla do práce konzulárního a kulturního úseku velvyslanectví. Nejzajímavější akcí pro mě byla účast při výzkumné misi v oblasti požární ochrany, tzv. PROPEDu, což je projekt ekonomické diplomacie. V Norsku jsem kromě hlavního města navštívila i jiná místa jako např. Asker, Sandviku a také vánoční městečko Drøbak, kam putují tisíce dětských dopisů psané norskému Ježíškovi - Julenissenovi.

 

Při mé cestě jsem tu potkala mnoho zajímavých lidí. Díky organizaci EUs unions delegasjon til Norge jsem měla možnost se seznámit s ostatními zahraničními stážisty z celé EU. Při přípravách tradiční mikulášské zábavy, kterou organizovalo Tsjekkisk-norsk forum, jsem poznala české krajany společně s jejich příběhy, proč se rozhodli přestěhovat do Norska.

 

Vždy se budu na tuto jedinečnou zkušenost, která se mi naskytla, dívat jako na jednu z těch vůbec nejlepších. Ráda bych poděkovala všem zaměstnancům velvyslanectví, díky kterým se můj pobyt v Oslo stal nezapomenutelným.