english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tereza Bystroňová

Momentálně studuji poslední semestr magisterského oboru Norský jazyk a literatura na Masarykově univerzitě v Brně. O stáži na Velvyslanectví České republiky v Oslo jsem v průběhu let slyšela jen samá pozitiva, a proto jsem ráda, že jsem i já dostala možnost stáž absolvovat. Jakožto studentka v posledním semestru velmi oceňuji zkušenosti, které jsem získala při zpracovávání nejrůznějších úkolů. V průběhu dvou měsíců, ledna a února 2020, jsem měla možnost vidět, jak zastupitelský úřad funguje, a kolik práce a úsilí stojí za jeho úspěšností.
 

Tereza Bystroňová

Tereza Bystroňová

Má práce na ambasádě se skládala z různorodých úkolů, mezi které patřilo například sledování vývoje a psaní informativních zpráv o aktuálních kauzách v Norsku a na Islandu. K tomuto účelu sloužily především norské deníky, ze kterých jsem získávala jak informace, tak i novou slovní zásobu. Dále jsem se podílela na přípravě programu oficiální návštěvy státní tajemnice pro evropské záležitosti Mileny Hrdinkové. Nyní se ambasáda soustředí na příjezd místopředsedy vlády Karla Havlíčka a podnikatelské delegace, která čítá 23 českých firem. Kromě samotné ambasády, jsem měla v průběhu stáže možnost navštívit například Delegation of the European Union to Norway či Ministerstvo zahraničních věcí Norska. Ambasáda také organizuje různé kulturní akce, kterých se v hojném počtu účastní především krajané. V průběhu mé stáže proběhly takovéto akce dvě, přednáška doc. PhDr. Miluše Juříčkové, CSc., která připomněla výročí Karla Čapka a jeho vztah k Severu a přednáška Jiřího Kolbaby, který představil své toulky po světě.

Jak z odstavce výše vyplývá, je stáž na ambasádě rozmanitá a člověk se nenudí. Byť se mi práce občas nahromadila, nikdo na mě netlačil a na zpracování úkolů jsem měla vždy dostatek času, čehož si vážím. Toto je provázáno s tím, že kolektiv ambasády tvoří skvělí lidé, kterým bych tímto chtěla poděkovat a popřát hodně štěstí v osobním i kariérním životě. Stáž na Velvyslanectví České republiky v Oslo budu dále a s radostí doporučovat ostatním studentům, tak, jako to dělají mí předchůdci.