english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zuzana Parthonová

Jsem studentkou prvního ročníku magisterského oboru Nordistika na Masarykově univerzitě v Brně. Stáž na ZÚ Oslo jsem absolvovala v květnu a červnu 2022 a musím říct, že jednoznačně předčila všechna má očekávání. V norském hlavním městě jsem strávila krásné dva měsíce, na které budu ráda vzpomínat.
 

Zuzana Parthonová

Zuzana Parthonová

Stáž pro mě byla velmi obohacující po všech stránkách. Po letech, co se norštinu učím, jsem si své znalosti mohla konečně ověřit v praxi.  Co se týká pracovní náplně, žádný den nebyl stejný a práce nikdy nebyla nudná nebo stereotypní. Každé ráno začalo s deníky Aftenposten, Finansavisen a aktualitami na webových stánkách jednotlivých ministerstev. Od toho se pak často odvíjel zbytek dne. Jedním z mých úkolů totiž bylo psaní reportů o aktuálním politickém a společenském dění. Kromě toho jsem se věnovala komunikaci s norskými úřady, institucemi a firmami, což hodnotím jako velmi přínosné. Díky shodě okolností a ochotě pana velvyslance jsem se také mohla účastnit i různých jednání, a to ať už na půdě české ambasády nebo norského ministerstva zahraničních věcí. Jednou z dalších institucí, kterou jsem mohla navštívit, bylo PRIO neboli Peace Research Institute in Oslo, které pořádá mimo jiné různé přednáškové bloky. Já si tak mohla osobně poslechnout pohledy ministryně zahraničí na integraci uprchlíků z Ukrajiny v Norsku nebo pohled ministryně zemědělství na současné dění ve světě a na potravinovou krizi v zemích třetího světa.

Jsem velmi ráda, že jsem měla možnost tuto stáž absolvovat a poznat, jak zastupitelský úřad funguje. Věc, kterou musím rozhodně vyzvednout, je nesmírně přátelská atmosféra, která na ZÚ Oslo panuje. Všichni byli za všech okolností velmi milí a vstřícní, speciální poděkování ovšem patří panu velvyslanci Jaroslavu Knotovi a jeho zástupci Ondřeji Fialovi, kteří mi byli po dobu mého pobytu v Oslo mentory. Jak jsem již psala, stáž hodnotím velmi pozitivně a bez váhání bych ji doporučila každému.