english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky vstupu na území Islandu v důsledku epidemie COVID-19Island umožňuje vstup do země všem občanům EU/EEA. Všichni cestující jsou povinni předložit při odletu a po příletu na Island negativní PCR-test. Neočkovaní cestující a ti, kteří neprodělali nemoc Covid 19 jsou při příletu do země povinni absolvovat další PCR-test, se kterým je spojena 5-6 denní karanténa. Ukončení karantény je vázáno na negativní výsledek druhého PCR- testu. 
 

VSTUP NA ÚZEMÍ ISLANDU

S platností od 24. 4. uplatňuje Island dočasné kontroly na vnitřních schengenských hranicích.  Podmínky pro vstup občanů zemí EU/EEA platné do  6. 11. 2021:

  • Pro všechny cestovatele:

- vyplnění on-line formuláře ještě před odletem na Island, ve kterém cestující uvede některé osobní údaje, kontakt a adresu během plánovaného pobytu na Islandu, informace o příletu a odletu, nedávno navštívených zemích či případných symptomech COVID-19.    Od 1. dubna je povinné uvádět do formuláře datum odletu z Islandu, nejedná-li se o dlouhodobý pobyt.

- při nástupu do letadla se prokázat negativním PCR- testem (ne starším 72 hodin). V případě osob s ukončeným očkováním nebo prodělanou infekcí Covid-19 postačuje i antigenní test. Nepředložení testu je pokutováno částkou 100 000,-ISK.

  • Pro osoby, které se neprokáží EU Covid pasem potvrzujícím ukončené očkování (nejméně 14 dní po druhé dávce) nebo prodělání nemoci Covid-19:

-  další PCR-test při vstupu do země, na který naváže 5-6 denní karanténa. Její ukončení je vázáno na druhý negativní test. Vstupní PCR-testy po příjezdu do země jsou pro všechny cestovatele poskytovány zdarma. Více informací k místům, kde lze podstoupit druhý test, lze obdržet na letišti. V případě pozitivního výsledku testu po příletu je cestující povinen setrvat v karanténě v určeném karanténním zařízení (zdarma).

V současnosti je Česká republika zařazena mezi země označené jako "risk area". V karanténě je třeba setrvat do doby obdržení druhého negativního testu po příjezdu do země. Osoby přijíždějící ze zemí, kvalifikovaných jako "risk area" (vč. ČR) budou moci počínaje 31.5.2021 karanténu absolvovat i v jiném vhodném ubytování, pokud vyhovuje stanoveným karanténním podmínkám.

Nezletilí cestující narození v roce 2005 a později nepodléhají testování na hranicích ani karanténě. Pokud však cestují s dospělou osobou, která je povinna po příjezdu setrvat v karanténě, musí sdílet karanténu s touto osobou.

Děti, které nedosáhly 18 let věku mohou cestovat na Island se svými rodiči v případě, že se na rodiče nevztahuje restrikce k cestě. Nezletilí narození  v roce 2004 a dříve jsou na hranicích testováni a vztahuje se na ně nezbytná karanténa do výsledku druhého testu, pokud nemají doklad o ukončené vakcinaci.  

- cestovatelé jsou islandskými úřady rovněž vyzýváni ke stažení trackovací aplikace  Rakning C-19 a její využívání během pobytu v zemi.

 

Tranzitující osoby, které nepřekročí hranice státu (pobyt v tranzitním prostoru letiště ) nejsou testováni ani umístěni do karantény.

Upozorňujeme, že konečné rozhodnutí ke vstupu do země je přijímáno příslušnými úřady při vstupu na Island a tyto informace nenahrazují rozhodnutí islandských pohraničních autorit.

 

OPATŘENÍ

Je nezbytné dodržovat odstup minimálně 1 metr. Rouška se nasazuje všude, kde tuto vzdálenost mezi osobami nelze dodržet. Také v dopravních prostředcích, u lékařů a ve většině vnitřních prostor, kde se poskytují služby. Maska musí zakrývat ústa i nos.

Konkrétní opatření naleznete zde.  Za nedodržení opatření může být uložena pokuta.

Podmínky pro setrvání v karanténě lze nalézt na specializovaných islandských webových stránkách Covid - 19. Porušení karantény je pokutováno. 
 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Informace k šíření koronaviru a onemocnění Covid-19 na Islandu a opatření s tím spojených jsou pro veřejnost publikována a aktualizována na webových stránkách Islandské vlády,
jmenovitě  na speciálně zřízených webových stránkách pro účely informování o epidemii COVID-19 na Islandu

 

NÁVRAT Z ISLANDU DO ČR

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví.

Při nepřímých letech doporučujeme před cestou do ČR z Islandu ověřit podmínky přestupu či tranzitu na webových stránkách Velvyslanectví ČR v zemích přestupu. Upozorňujeme také, že se v čase mohou rychle měnit i podmínky pro návrat na Island i do ČR.

Aktuální podmínky pro vstup na území ČR lze nalézt také na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR