english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky vstupu na území Islandu v důsledku epidemie COVID-19

Na Islandu byly obnoveny kontroly na hranicích s platností od 24. 4. Od 15. 6. islandská vláda zahájila postupné uvolňování pravidel pro vstup do země. Od poloviny ledna do konce dubna 2021 budou muset všichni cestující přijíždějící na Island absolvovat při vstupu do země PCR-test, na který naváže 5-6 denní karanténa, jejíž ukončení bude navázáno na druhý negativní test. Zrušena byla možnost vyhnout se testování na hranici absolvováním 14ti denní karantény.
Z důvodu zpřísnění podmínek pro vstup do země od 19. 8. dochází k postupnému útlumu letecké dopravy z/na Island.

Island

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI PRO ČESKÉ CESTOVATELE

  •  Mohu na Island přicestovat bez udání důvodu? 

Pro cestovatele ze zemí EU/EHP (vč. ČR), ESVO a Velké Británie není Island uzavřen.

  • Potřebuji pro vstup do země negativní test na COVID-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?

Při vstupu do země není možné se prokázat negativním testem na COVID-19 vystaveným v ČR či jiné zemi.

Od poloviny ledna do konce dubna 2021 budou muset všichni cestující přijíždějící na Island absolvovat při vstupu do země PCR-test, na který naváže 5-6 denní karanténa, jejíž ukončení bude navázáno na druhý negativní

test. Zrušena byla možnost vyhnout se testování na hranici absolvováním 14ti denní karantény. Více informací k místům, kde lze podstouput druhý test, lze obdržet na letišti. S platností od 1. 12. 2020  do 31. 1. 2021 budou vstupní PCR-testy po příjezdu do země

pro všechny cestovatele zdarma (dosud byl test zpoplatněn částkou 9000 - 11000 ISK v závislosti na způsobu platby). Cílem vlády je tímto způsobem motivovat přijíždějící osoby k testování, než aby raději volily karanténu, kterou by případně nedodržovaly. 

Cestující s platným potvrzením o prodělané infekci či o očkování proti Covid-19 (viz WHO) budou vyňati z protiepidemilogických opatření na hranici. Nově je také od 13. ledna 2021 zavedena povinnost karantény po příjezdu do země

i pro děti narozené v r. 2005 a později.

Podmínky pro setrvání v karanténě lze nalézt na specializovaných islandských webových stránkách Covid - 19. Porušení karantény je pokutováno.

  • Jaké jsou podmínky průjezdu Islandem? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?

Letecký tranzit přes Island (např. z USA dále do Evropy) je možný. Pobyt je možný pouze po nezbytně nutnou dobu v tranzitním prostoru letiště. 

  • Mohu na Island přijet za prací? Jaké jsou podmínky?

Vstup do země za účelem výkonu práce je možný. Více informací o výjimkách lze nalézt na webových stránkách Ředitelství pro zdraví.

  • Na co si mám dát pozor?

V celé zemi platí povinnost udržování 2-metrového sociálního odstupu a dodržování zvýšených hygienických pravidel.V případě kontaktu s nakaženou osobou je třeba nastoupit domácí karanténu a při symptomech nemoci COVID-19 je nutná izolace.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ ISLANDU

S platností od 24. 4. uplatňuje Island dočasné kontroly na vnitřních schengenských hranicích.

Od poloviny ledna do konce dubna 2021 budou muset všichni cestující přijíždějící na Island absolvovat při vstupu do země PCR-test, na který naváže 5-6 denní karanténa, jejíž ukončení bude navázáno na druhý negativní test. S platností od 1. 12. 2020  do 31. 1. 2021 budou vstupní PCR-testy po příjezdu do země pro všechny cestovatele zdarma. Cílem vlády je tímto způsobem motivovat přijíždějící osoby k testování, než aby raději volily karanténu, kterou by případně nedodržovaly. Více informací k místům, kde lze podstouput druhý test, lze obdržet na letišti.

Možnost vyhnout se testování na hranici absolvováním 14ti denní karantény byla tímto zrušena.  Naopak byla s platností od 13. do 31. 1. nově zavedena povinnost karantény po příjezdu do země i pro děti narozené v r. 2005 a později.             

Další podmínkou je vyplnění on-line formuláře ještě před odletem na Island, ve kterém cestující uvede některé osobní údaje, kontakt a adresu během plánovaného pobytu na Islandu, informace o příletu a odletu, nedávno navštívených zemích či případných symptomech COVID-19. Cestovatelé jsou islandskými úřady rovněž vyzýváni ke stažení trackovací aplikace  Rakning C-19 a její využívání během pobytu v zemi.

 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Informace k šíření koronaviru a onemocnění Covid-19 na Islandu a opatření s tím spojených jsou pro veřejnost publikována a aktualizována na webových stránkách Islandské vlády,
jmenovitě Ministerstva zdravotnictví​ a na speciálně zřízených webových stránkách pro účely informování o epidemii COVID-19 na Islandu