english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky vstupu na území Islandu v důsledku epidemie COVID-19

(Archivní článek, platnost skončena 31.07.2021.)



Od 19. 2. 2021 jsou všichni cestující povinni předložit při odletu a po příletu na Island negativní PCR-test a při příletu do země absolvovat další PCR-test, na který naváže 5-6 denní karanténa. Ukončení karantény je vázáno na negativní výsledek druhého PCR- testu.  S platností od 1. 4. musí všichni cestující přijíždějící ze zemí s vysokým výskytem nákazy podstoupit karanténu mezi dvěma povinnými testy v karanténním zařízení.  Od 1. 4. se testu po vstupu do země musí podrobit také osoby s potvrzením o prodělání infekce či osoby očkované. Povinnost podstoupit test se od 1.4. vztahuje rovněž na děti narozené v roce 2005 a později.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ ISLANDU

S platností od 24. 4. uplatňuje Island dočasné kontroly na vnitřních schengenských hranicích.  Od 27. 4. zavádí vláda přísnější podmínky karantény pro osoby vstupující na území Islandu ze zahraničí.

První podmínkou je vyplnění on-line formuláře ještě před odletem na Island, ve kterém cestující uvede některé osobní údaje, kontakt a adresu během plánovaného pobytu na Islandu, informace o příletu a odletu, nedávno navštívených zemích či případných symptomech COVID-19. Od 1. dubna je povinné uvádět do formuláře datum odletu z Islandu, nejedná-li se o dlouhodobý pobyt. Cestovatelé jsou islandskými úřady rovněž vyzýváni ke stažení trackovací aplikace  Rakning C-19 a její využívání během pobytu v zemi.

Z rozhodnutí islandské vlády jsou od 19.2.2021 všichni cestující již při nástupu do letadla povinni se prokázat negativním PCR- testem (ne starším 72 hodin).

Dále je třeba při vstupu do země absolvovat další PCR-test, na který naváže 5-6 denní karanténa. Její ukončení je vázáno na druhý negativní test. Vstupní PCR-testy po příjezdu do země jsou pro všechny cestovatele poskytovány zdarma. Více informací k místům, kde lze podstouput druhý test, lze obdržet na letišti. V případě pozitivního výsledku testu po příletu je cestující povinen setrvat v karanténě v určeném karanténním zařízení (zdarma).

Povinnost karantény po příjezdu do země existuje i pro děti narozené v r. 2005 a později. Od 1. 4. se i na děti vztahuje povinnost testování na hranicích.        

V současnosti je Česká republika zařazena mezi země označené jako "risk area". V karanténě je třeba setrvat do doby obdržení druhého negativního testu po příjezdu do země. Osoby přijíždějící ze zemí, kvalifikovaných jako "risk area" (vč. ČR) budou moci počínaje 31.5.2021 karanténu absolvovat i v jiném vhodném ubytování, pokud vyhovuje stanoveným karanténním podmínkám.

Cestující s platným potvrzením o prodělané infekci či o očkování proti Covid-19 (viz WHO) jsou s platností od 1. dubna povinni podrobit se při vstupu na Island testu. V karanténě však jsou povinni setrvat pouze do obdržení negativního výsledku testu. Uznání potvrzení o prodělané infekci či očkování však podléhá posouzení hlavního hygienika. Na vynětí z protiepidemických opatření na hranicích tedy není automatický nárok. Více k certifikátům zde.

Tranzitující osoby, které nepřekročí hranice státu (pobyt v tranzitním prostorui letiště ) nejsou testováni ani umístěni do karantény. Pokud však budou pobývat na území Islandu do 48 hodin, musí setrvat v karanténě. 

 

OPATŘENÍ

Je nezbytné dodržovat odstup minimálně 1 metr. Rouška se nasazuje všude, kde tuto vzdálenost mezi osobami nelze dodržet. Také v dopravních prostředcích, u lékařů a ve většině vnitřních prostor, kde se poskytují služby. Maska musí zakrývat ústa i nos.

Konkrétní opatření naleznete zde.  Za nedodržení opatření může být ulořžena pokuta.

Podmínky pro setrvání v karanténě lze nalézt na specializovaných islandských webových stránkách Covid - 19. Porušení karantény je pokutováno. 
 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Informace k šíření koronaviru a onemocnění Covid-19 na Islandu a opatření s tím spojených jsou pro veřejnost publikována a aktualizována na webových stránkách Islandské vlády,
jmenovitě  na speciálně zřízených webových stránkách pro účely informování o epidemii COVID-19 na Islandu

 

NÁVRAT Z ISLANDU DO ČR

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Podmínky návratu do ČR ze zahraničí v době pandemie Covid-19.

Při nepřímých letech doporučujeme před cestou do ČR z Islandu ověřit podmínky přestupu či tranzitu na webových stránkách Velvyslanectví ČR v zemích přestupu. Upozorňujeme také, že se v čase mohou rychle měnit i podmínky pro návrat na Island.

Aktuální podmínky pro vstup na území ČR lze nalézt také na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR