english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Současná seismická a sopečná aktivita na Islandu

Po několikatýdenních stupňujících se otřesech došlo včera na Islandu k výronu lávy nedaleko hlavního kráteru sopky Geldingadalir, která je vzdálena cca 30 km od Reykjavíku a 15 km od mezinárodního letiště Keflavík. Dle vyjádření premiérky není prozatím ohrožena ani infrastruktura ani osídlené oblasti. Také vzdušné koridory pro letadla zůstávají otevřeny a prozatím nehrozí nebezpečí jejich uzavření.

Dne 3. srpna 2022 došlo po několikatýdenní zvýšené seismické aktivitě na Islandu k výronu lávy nedaleko hlavního kráteru sopky Geldingadalir. Místo je vzdáleno cca 30 km od Reykjavíku a 15 km od mezinárodního letiště Keflavík. Dle vyjádření premiérky není prozatím ohrožena ani infrastruktura ani osídlené oblasti. Také vzdušné koridory pro letadla zůstávají otevřeny a prozatím nehrozí nebezpečí jejich uzavření.

Výron lávy na povrch prozatím není velkého rozsahu, ale nedoporučuje se pohyb osob v jeho okolí s ohledem na jedovaté zplodiny a nebezpečí nepředvídaných změn, případně výbuchu. Současně je třeba respektovat upozornění a varování, která na  mobilní telefony zasílá islandský úřad civilní ochrany (CivilProt), neboť seismická aktivita neustává a erupce se mohou objevit i na jiných místech.

V souvislosti s oživenou geoseismickou aktivitou na Islandu nedoporučujeme zásadně pohyb turistů v okolí výronu lávy. V místě je zaznamenán kromě lávy i výron jedovatých plynů, současně není místo bezpečné z hlediska tvorby dalších možných trhlin či obnovení silnější sopečné činnosti. Současně upozorňujeme na nutnost respektovat upozornění a varování, která na  mobilní telefony zasílá islandský úřad civilní ochrany (CivilProt), neboť seismická aktivita neustává a erupce se mohou objevit i na jiných místech.

Osídlené oblasti ani infrastruktura, stejně tak jako mezinárodní letecký provoz  zatím nejsou ohroženy.