english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český večer v Židovském muzeu Oslo a přednáška a výstava o vile Tugendhat

Ve dnech 3.-5. února 2016 se uskutečnilo v Oslo několik akcí, které byly výsledkem spolupráce mezi českými a norskými institucemi.

Ve středu dne 3. února 2016 se uskutečnil v Židovském muzeu Oslo za účasti cca 120 hostů český večer, jehož hlavní náplní byly přednášky o Ottovi Eislerovi. Osud Otto Eislera přiblížil historik Mats Tangestuen. Ottovi Eislerovi jako modernímu architektovi se věnoval Prof. Petr Pelčák. Pozdravy na začátku večera pronesli zástupce vrchního ředitele MZV Norska Niels Engelschiøn, velvyslanec Milan Dufek a rabín z brněnské židovské obce Menaše Kliment

Ve čtvrtek dne 4. února 2016 se konala ve Vile Stenersen v Oslo vernisáž  výstavy o vile Tugendhat, kterou připravily Židovské Muzeum Oslo a norské Národní muzeum umění, architektury a designu ve spolupráci s židovskou obcí Brno a vilou Tugendhat. Úvodní projevy patřily bývalé ředitelce Židovského muzea Oslo Sidsel Levin, vedoucí oddělení architektury Národního muzea umění, architektury a designu Nině Berre a ředitelce vily Tugendhat architektce Ivetě Černé. Výstavu slavnostně otevřel velvyslanec Milan Dufek. Stejně jako v rámci českého večera i na vernisáži vystoupilo Janáčkovo kvarteto. Výstava, která je pro veřejnost otevřena do 24. dubna 2016, přibližuje historii vily od jejího vzniku až do současnosti. Tato známá funkcionalistická vila v Brně, která je jako jediná památka moderní architektury v ČR zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, byla zdrojem inspirace architekta Vily Stenersen. V pátek dne 5. února 2016 se uskutečnila ve Vile Stenersen přednáška na téma "Mnoho životů ve vile Tugendhat a její památková obnova" architektky Ivety Černé, ředitelky vily Tugendhat. Přednáška i vernisáž byly podobně jako český večer velmi dobře navštíveny.

Program v Oslo v prvním únorovém týdnu je součástí česko-norského projektu podpořeného EHP a Norskými fondy (Kulturní dědictví a současné umění - programová oblast č. 16).