english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání poslanecké delegace Rozpočtového výboru v Norsku a na Islandu

Delegace Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve dnech 9.-13. května 2016 v Reykjavíku a v Oslo navázala kontakty se svými parlamentními kolegy a vedla řadu jednání k otázkám fiskálním, daňovým, hospodářským, bankovním a sociálního zajištění. Program připravilo velvyslanectví ČR v Oslo.
 

Delegaci vedl místopředseda Rozpočtového výboru Karel Fiedler a jejími členy byli poslankyně Věra Kovářová a poslanci Roman Procházka a Josef Uhlík.

V islandském parlamentu (Alþingi) se k hlavnímu jednání s českou delegací sešli na společném zasedání poslanci Rozpočtového výboru a poslanci Hospodářského a daňového výboru v čele s jejich předsedy Vigdís Hauksdóttir a Frostim Sigurjónssonem. Kromě témat daní a opatření proti daňovým únikům poslanci sondovali příležitosti k dalšímu posílení hospodářské spolupráce mezi ČR a Islandem.

V islandské Centrální bance se rozhovory zaměřily na témata východisek z bankovní krize let 2008-2009 a kapitálových restrikcí, po jejichž odstranění se islandský trh více otevře zahraničním investorům.

Rozsáhlé jednání na Ministerstvu financí a hospodářství řídil za islandskou stranu stálý tajemník Guðmundur Árnason, jehož doprovázeli vedoucí pracovníci sekce rozpočtové, sekce hospodářské a finančních služeb a sekce správy státního majetku a veřejné reformy. Jednání se soustředila na téma státního rozpočtu, úspěšnosti výběru daní a řešení situací vyplývajících z poruch ekonomického cyklu.

Delegace dále jednala s Jónem Þórem Sturlusonem, zástupcem generálního ředitele islandského Úřadu pro dohled nad finančním trhem (FME) a s Jónem Gunnarem Jónssonem, generálním ředitelem ISFI (Icelandic State Financial Investments).

Delegace se v Reykjavíku rovněž setkala s honorárním konzulem ČR na Islandu Ögmundurem Skarphéðinssonem.

 

V norském parlamentu (Stortinget) přijala hosty z ČR delegace partnerského Stálého výboru pro finance a hospodářství pod vedením jeho předsedy Hanse Olava Syversena. Diskutovali o aktuální ekonomické situaci, daňové reformě a o stavech rozpočtů ČR a Norska.

Na norském Ministerstvu financí poslance přivítala ministryně Siv Jensenová a další jednání o ekonomických vyhlídkách obou zemí na norské straně vedl státní tajemník Paal Bjørnestad.

Expertní program připravený na Ministerstvu práce a sociálních věcí zahájila státní tajemnice Christl Kvamová a dále jím provázel ředitel sekce trhu práce Jiří Klaška. Norský systém sociálního zajištění, penzijní reformu a politiku zaměstnanosti poslancům přiblížili odborníci ministerstva a Úřadu práce a sociálního zabezpečení (NAV).

K závěrečné schůzce, věnované představení unikátního norského ropného fondu (The Government Pension Fund Global), přijal českou delegaci Trond Grande, zástupce předsedy správní rady Norges Bank Investment Management.

Na jednáních s islandskými a norskými partnery delegaci doprovázel zástupce velvyslance Josef Smyček. Rozhovorů na norském Ministerstvu financí se zúčastnil rovněž velvyslanec Milan Dufek, který přijal hosty z ČR i na zastupitelském úřadu v Oslo.