english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace České polární stanice na Špicberkách (Bergen, 6.6.2016)

Na pozvání velvyslance JUDr. Milana Dufka se dne 6. června 2016 v Bergenu uskutečnilo setkání členů České polární stanice na Špicberkách s norskou odbornou veřejností i dalšími norskými hosty, jakož i prezentace České polární stanice při příležitosti mezipřistání lodi Clione, která se plaví do místa svého působení, na Špicberky.

Významným předělem ve výzkumných aktivitách českého výzkumu v Arktidě bylo otevření České polární stanice Josefa Svobody před dvěma lety v červnu 2014, kdy bylo uvedeno do provozu její sídlo ve správním centru Longyerbyenu. Již předtím však několik let probíhaly výzkumné práce v zátoce Petuniabukta. Dokončení stavby lodi a její využití pro spojení mezi jednotlivými místy, transport osob, zásobování i převoz vzorků dokončilo proces vytvoření potřebné infrastruktury pro Českou polární stanici.

Setkání, které bylo pořádáno v součinnosti s honorárním konzulem D. Stieglerem, se zúčastnilo více než 30 pozvaných hostů. Mezi nejvýznamnějšími  byla primátorka města Bergen Marte Mjos Persen, dále velitel norského námořnictva Lars Saunes, viceprezident Nansenova centra v Bergenu (NIERSC) Lasse H. Pettersson, honorární konzul Dánska a býv. majitel Vitany a předseda AS Inventor Shipping Bjarne Rieber, honorární konzul Rumunska Torstein Selvik, jakož i český klavírista a pedagog prof. Jiří Hlinka a další významní norští hosté.

Setkání zahájil velvyslanec, na kterého navázal s power pointovou prezentací o České polární stanici doc. Vladimír Baláž, který spolupracuje dlouhodobě s Jihočeskou univerzitou (JU) v této oblasti a kpt. Miloš Jahoda z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity. Poté bylo možné navštívit loď, která je vybavena pro plavbu v arktických podmínkách.

Při této příležitosti velvyslanec ocenil Daga Stieglera za jeho dlouholeté působení ve funkci českého honorárního konzula předáním pamětní medaile MZV a věcného daru.

Tato akce přispěla nejen ke zvýšení povědomí o českých aktivitách v arktické oblasti podporovaných i MŠMT ČR, které jsou i významné i pro norské výzkumné instituce, ale vedla i ke konkrétním výstupům další možné spolupráce.

V příštím roce se bude podle sdělení Centra polární ekologie konat v Praze arktická konference.

Galerie


Prezentace České polární stanice na Špicberkách (Bergen, 6.6.2016)