english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
setkani_ministryne_pro_eea_a_eu_s
Foto: Ministerstvo zahraničních věcí Norska
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání ministryně pro EEA a EU s velvyslanci zemí EU – i o Fondech EEA

Dne 18. března se uskutečnilo setkání norské ministryně pro záležitosti EEA a Evropské unie Elisabeth Aspaker s velvyslanci členských zemí Evropské unie akreditovanými v Norsku. Ministryně zdůraznila, že význam spolupráce s Evropskou unií je v současnosti větší než kdykoli dříve.

V úvodu uvedla, že „mantrou“ vlády je, že její zahraniční politika začíná v Evropě.  Z tohoto pohledu se věnovala otázkám norské evropské politiky, jakož i otázkám migrace, Fondů EEA a severské spolupráci. Fondy EEA jsou nástrojem k posílení bilaterálních vztahů, ať už v obecném pohledu, či jako platforma pro další bilaterální spolupráci.

Potvrdila, že pro EEA a Norské fondy byla dosažena dohoda s EU na další období (2014-2021). Nyní se očekává ukončení interní procedury v rámci EU před podpisem příslušných dohod. K tomu by mělo dojít před letošními prázdninami. Formální jednání k uzavření příslušných memorand o porozumění s jednotlivými státy začnou co možná nejdříve po podpisu příslušných dohod, aby bylo možné přistoupit posléze k vyhlašování témat pro konkrétní projekty. Objem finančních prostředků by měl odpovídat poměrně předchozím kratším obdobím, v druhém období 2009-2014 bylo na projekty v ČR vyčleněno přes 3,5 mld Kč.